NASA: Ay'a düşseniz yanınıza ne alırsınız?

Fotoğraf: NASA

NASA internet sitesinde yayımladığı açıklamada halka "Ay'a düşseniz yanınıza ne alırdınız?" diye sordu.

Konuyla ilgili bir sosyal medya kampanyası başlatan uzay ajansı, soruyu yanıtlamak isteyenlerin, yorumlarını  #NASAMoonKit (NASA Ay kiti) etiketiyle paylaşmasını istedi.

BGR'ın aktardığına göre uzay ajansı, kampanyaya katılacaklar için zorluk seviyesi de belirledi.

Kampanyaya zorlanmadan katılmak isteyenler, yanına alacakları malzemelerin sayısı ve boyutlarını düşünmeden özgürce seçim yaparak, Ay kitinin fotoğrafını paylaşabilecek.

Uzman Modu ismi verilen daha zor bir seviyede yer almak isteyenler ise NASA'nın astronotlar için koyduğu kurallara tabi olacak:

Astronotların kişisel eşyalarını hazırlarken uyması gereken katı kurallara uyun. Uluslararası Uzay İstasyonu'na seyahat eden astronotların kişisel eşyaları için yalnızca 12,7 x 20,3 x 5,1 santimetrelik bir alana izin veriliyor.

NASA'nın belirttiği ölçüler, astronotların yanlarına alabileceği eşya sayısını büyük ölçüde kısıtlıyor. Bu da Uzman Modu'nu seçen kampanya katılımcılarının son derece seçici davranmasını gerektiriyor.

Uzay ajansı, "Bu büyük macera için neler hazırlayacağınızı görmekten heyecan duyuyoruz" ifadelerine yer verdi:

"Bu, Artemis programına dair daha fazla bilgi edinmenin ve insanlığın Ay yüzeyindeki yeni adımlarına hazırlanırken NASA'ya yardımcı olmanın eşsiz bir yolu."


Independent Türkçe, BGR


PAYLAŞ