Kavala'nın avukatı: Esas tutuklu kılınan Türk yargısıdır

Fotoğraf: Ekran Görüntüsü / Zoom

TÜKENMEZ HABER - 1077 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında avukatlarının ve eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra'nın katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Kavala'nın avukatlarından Deniz Tolga Aytöre, "Gizli tanıklar, ihbarlar, muhbirler, yoruma dayalı iddianameler Osman Kavala'yı üç, dört yıl tutuklu kılar. Esas tutuklu kılınan Türk yargısıdır" dedi.

'DÜPEDÜZ İŞKENCE'

İnternet üzerinden yapılan basın toplantısında Kavala hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvurunun karara bağlanacağı gün tamamladığı iddianame hakkında değerlendirmeler yapıldı. Kavala'nın eşi Ayşe Buğra ise "Eşimin, benim ve eşimin 94 yaşındaki annesinin düpedüz işkenceye maruz kaldığını düşünüyorum" diye konuştu.

'GEZİ DOSYASI KAYNAKÇA YAPILDI'

Kavala'nın avukatlarından Aytöre, hazırlanan son iddianamede tüm sanıkların beraat ettiği gezi dosyasının kaynakça yapıldığını kaydetti.

'KİMSE DOKUNAMAZ BİZİM SUÇSUZLUĞUMUZA'

"İddianamede imadan, varsayımdan öte hiçbir delil bulunmuyor."diyen Aytöre, Sözlerini Cemal Süreya'nın 'Biz kırıldık, daha da kırılırız, kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza' dizeleriyle sonlandırdı.

'BU YANLIŞ'

Kavala'nın avukatlarından Köksal Bayraktar, suçlamalara itirazını dile getirerek  "Yapılan şey şu, bir tarafından bakıp 312 diyorsunuz, bir tarafından bakıp 309, diğer tarafından bakıp 328 diyorsunuz. Bu yanlış" dedi.

'DELİLLERİ YOK'

İddianameye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, "68 sayfalık bu iddianamede hep iddialar var, ama bu iddiaların delilleri yok. Oysa iddia makamı, delilleri ortaya koymak ve hatta ispatlamak zorundadır. Böyle bir şey yok. İddianameye göre Barkey, Büyükada'da toplantıya katılmış. Onunla müvekkilimiz arasında bir ilişki yok." diye konuştu.

BUĞRA: HERKESİN OKUMASINI İSTERDİM

Sözlerine "Herkesin iddianameyi okumasını isterdim" diyerek başlayan Buğra, 64 sayfalık iddianame için "Bir hukuk devletinde böyle bir iddianamenin hazırlanması mümkün müdür, değil midir okuyanlar takdir eder" dedi.

'DÜŞÜNÜLMESİNİ İSTERİM'

"Bütün bunların eşim, benim ve ailemiz için ne anlama geldiğinin düşünülmesini isterdim" ifadelerinde bulunan Buğra, şöyle devam etti:

"Beraat ettiği gün eşyalarını topladıktan sonra yoldan çevrilmesi ve tekrar tutuklanamasının düşünülmesini isterim."

'KİMSE BİZE YALAN SÖYLEME LÜZUMUNU BİLE HİSSETMİYOR'

Konuşmayı yaparken çok zorlandığını kaydeden Buğra, "Evrensel hukuk normları ve yasalardan bahsederken artık kimse bize yalan söyleme lüzumunu bile hissetmiyor diye düşünmeye başladım." dedi.

'VATAN HAİNLİĞİ SUÇLAMASI KONUSUNDA KIZGIN'

Son olarak gazetecilerin sorularını yanıtlandı. Avukatlardan Aytöre, Kavala'nın sağlık durumuyla ilgili soruya "En son ben görüştüm. Her zamanki gibi dirayetli, güçlü. Her üzerine suç atılan insanın olduğu gibi kızgın. Özellikle casusluk ve vatan hainliği suçlaması konusunda kızgın. Sağlığı da psikolojisi de yerinde." diye yanıt verdi.

'TAHLİYE TALEBİNDE BULUNACAĞIZ'

Avukatlardan Bayraktar, duruşma tarihine ilişkin soruya, tahliye talebinde bulunacaklarını belirterek yanıt verdi. 

'ESAS TUTUKLU KILINAN TÜRK YARGISI'

Son olarak söz alan Aytöre, şunları kaydetti:

"Bugünkü yargılamaları yaparken adil yargılanma hakkını bir kenara koyarak, uluslararası sanıkların hakkını bir kenara koyarak bu yargılamaaları götürdüğünüz sürece bir yere varamayız. Gizli tanıklar, ihbarlar, muhbirler, yoruma dayalı iddianameler Osman Kavala'yı 3-4 yıl tutuklu kılar. Esas tutuklu kılınan Türk yargısıdır."

NE OLMUŞTU?

Kavala, 18 Ekim tarihinde" Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs, hükümeti ortadan kaldırma" iddiasıyla tutuklanmıştı. Kavala'ya birlikte 15 kişi de Gezi Davası kapsamında yargılanıp beraat etmişlerdi. Sonrasında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi 19 Şubat 2020'deki duruşmada Kavala'nın tahliyesine hükmetmiş fakat kararın ardından 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması gerekçe gösterilerek tekrar tutuklanmıştı.Tutuklanmasına gerekçe gösterilen suç, bu sefer TCK 309 'Anayasayı ihlal'di. Anayasa'yı ihlal etmekten tutuklu olan Kavala bu suçtan da tahliye olduktan sonra, aynı soruşturma kapsamında 9 Mart 2020'de bu sefer TCK'nin 328. maddeli 'Siyasal veya askerî casusluk' suçlamasıyla tutuklanmıştı.


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR