Hatay'da halk krom madenine karşı

Fotoğraf: Evrensel

Hatay’ın Belen ilçesinde 3 gün önce Sarımazı’da başlayan, İskenderun ve Arsuz’un birçok noktasına da yayılan yangının valiliğin ilk açıklamasında olduğu gibi trafodan mı yoksa sabotaj mı olduğu araştırılıyor. Arsuz'da halkın bir diğer gündemi krom madeni projesi. Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, muhtarlıklara gönderdiği yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde projeyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılacağını duyurmuştu. Tepkiler üzerine toplantı gece saatlerinde iptal edildi.

Halk, toplantının yapılacağı Hüyük Mahallesi’ne bugün "madene hayır" demek için toplanma kararı almıştı. ÇED toplantısının ertelendiğini açıklansa da halk Hüyük Mahallesi’nde toplandı.

VALİLİK TOPLANTIYI ERTELEDİ

ÇED toplantısı Valilik tarafından gece saatlerinde belirsiz bir tarihe ertelendi.

Sabahın erken saatlerinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay ile çeşitli siyasi parti ve kurumlardan temsilciler Hüyük Mahallesi’nde toplantı yapılacak bölgeye geldi.

'AMANOSLAR BÖYLE TALAN GÖRMEDİ'

Bir açıklama yapan Hüyük Mahalle Muhtarı Rıdvan Dural, tarihin hiçbir döneminde Amanoslar'ın bu kadar büyük bir yağma ve talana tanık olmadığını belirtti. Dural, biz yanan-yakılan ormanlarımızın acısını yaşayıp yarayı sarmaya çalışırken öte taraftan rant sevicileri Hüyük'te hepimizin o muazzam doğasına hayran kaldığımız sıcak-soğuk su şelalesini de kapsayan alanda maden arama ve işletme derdindeler. Bir avuç insanın cebi dolsun diye doğanın bu talanına izin vermeyeceğiz" dedi.

'BİR AVUÇ ZENGİN İÇİN DOĞAMIZI TESLİM ETMİYORUZ'

Evrensel'e konuşan bölge halkından İhsan Keskin ise "Türkiye'nin dört bir yanında her sene ormanlar yakılıyor ve yanan ormanlar daha sönmeden yerine para kazandıracak bir şey dikiliyor dedi. Para uğruna nefes almamızı bile istemeyen bir avuç zengin için doğamızı teslim etmiyoruz" dedi. Keskin Krom ocağının yapılmasını istemediğini, doğanın katledilmesine izin vermeyeceklerini belirtti

Evrensel


PAYLAŞ