İsveç Dışişleri Bakanı ve Çavuşoğlu arasında 'Suriye' tartışması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Ann Linde ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Linde, Türkiye'nin Kuzey Doğu Suriye'den çekilmesi gerektiğini söyledi.

"TÜRKİYE'Yİ KUZEYDOĞU SURİYE'DEN ÇEKİLMEYE DAVET EDİYORUZ"

Türkiye ile AGİT konularını görüşmekten dolayı memnun olduğunu dile getiren Linde, Türkiye’nin komşu bölgelerinde bazı zorluluklarla karşı karşıya kaldığını kabul ettiklerini dile getirdi ve ekledi:

"Toplantıda aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye konusunda pozisyonumuzu ifade ettim. Bu anlamda AB’nin güçlü pozisyonu aynı olmaya devam ediyor. Türkiye’yi geri çekilmeye davet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca Doğu Akdeniz’le ilgili olarak AB Konseyi bir hafta önce karar aldı. Türkiye’yi demokrasi ve insan hakları konusunda desteklemeye devam ediyoruz"

"SİZ KİMDEN ALDIĞINIZ YETKİYLE TÜRKİYE'NİN SURİYE'DEN ÇIKMASINI İSTİYORSUNUZ"

Bakan Çavuşoğlu ise "Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Bunu diyemezsininz" diyerek Linde'ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını istiyorsunuz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim. 

Siz kimden aldığını yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çıkmasını istiyoruz? Suriye, İsveç yönetimine veya AB'ye böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK'ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib'den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü 3 milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığını takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ çatışması için konuşan Çavuşoğlu şunları söyledi:

Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz. Buna ilaveten Ermenistan'a da 'Azerbaycan'ın topraklarından çekil' diye çağrı olursa o zaman uluslararası topumun gerçekten bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz. Ama bu çağrı maalesef yapılmıyor. 

Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz. Buna ilaveten Ermenistan'a da 'Azerbaycan'ın topraklarından çekil' diye çağrı olursa o zaman uluslararası topumun gerçekten bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz. Ama bu çağrı maalesef yapılmıyor.

"İSVEÇ'İN AGİT DÖNEM BAŞKANLIĞINI DESTEKLEYECEĞİZ"

Ayrıca Bakan Çavuşoğlu İsveç’in AGİT dönem başkanlığı ve faaliyetlerini destekleyeceklerini duyurdu.


PAYLAŞ