Chomsky’den Osman Kavala için çağrı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen hala tutuklu bulunan ve hakkında yeni bir iddianame hazırlanan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için Amerikalı dilbilimci, düşünür ve siyasi aktivist Noam Chomsky çağrı yaptı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen hala tutuklu bulunan ve hakkında yeni bir iddianame hazırlanan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için Amerikalı dilbilimci, düşünür ve siyasi aktivist Noam Chomsky çağrı yaptı. Kavala’yı ‘güçlü, tutkulu bir insan hakları ve adalet savunucusu’ olarak niteleyen Chomsky, “Derhal serbest bırakılmalı” çağrısında bulundu.

“HİÇBİR ZAMAN TOLERANS GÖSTERİLMEMELİ”

Gazete Duvar’ın haberine göre, sosyal medyadan paylaşılan videoda Chomsky, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye ziyaretlerimden çok iyi hatırladığım, güçlü, tutkulu bir insan hakları ve adalet savunucusu olan Osman Kavala, 1000 günü aşkın bir süredir anlamsız suçlamalarla cezaevinde. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi serbest bırakılmasını talep etti. Hepimizin bu talebi güçlü bir şekilde desteklememiz gerekir. Kavala derhal serbest bırakılmalı. Ve devlet baskısının suç teşkil edecek şekilde uygulanmasına hiçbir zaman tolerans gösterilmemeli.”


PAYLAŞ