Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi'nden Kürtçe oyun yasağına tepki

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, Bêrû oyununun Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi. Yazılı açıklama ile tepki gösteren Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, "Bu anti-demokratik uygulama ifade özgürlüğü ve Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir" ifadelerini kullandı.

'KÜRTÇENİN KAMUSAL GÖRÜNÜRLÜĞÜNE VURULMUŞ BİR DARBER'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın "Tiyatrolara Destek Projesi" kapsamında sahnelenecek oyunlarının "kamu güvenliği" gerekçesi ile kaymakamlık tarafından, oyuna birkaç saat kala yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Nobel ödüllü yazar Dario Fo'nun "Klakson, Borazanlar ve Bırtlar" adlı oyunun Kürtçe uyarlaması olan ve daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan Bêrû'nin yasaklanması kabul edilemez. "Klakson, Borazanlar ve Bırtlar" oyunu, devletin kendi içindeki çelişkilerini irdelerken ekonomik gücün politik güçten daha etkin ve onun üstünde olduğunu vurgulayan mizahi bir oyundur. Bu yasaklama bu yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin anlaşılmadığının ifade ve sanatın üstünde uyarıcı gücünden korkulduğunun yansımasıdır” diye belirtildi.

Oyunun, Şehir Tiyatroları'nın 106 yıllık tarihinde gösterilen ilk Kürtçe oyun olma özelliği taşıdığı ve kültür insanları tarafından son derece demokratik bir adım olarak görüldüğü belirtilerek, “Bu anti-demokratik tavır sanatçıların ifade özgürlüğü ve kadim dillerden Kürtçenin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Bu yasaklamayla İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir. Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz. Teatra Jiyana Nû yalnız değildir” ifadelerine yer verildi. 

Tükenmez Haber


PAYLAŞ