8 ülke, uzay keşiflerinin ana hatlarını çizen Artemis Anlaşması'nı imzaladı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından salı günü yaptığı açıklamada, sekiz ülkenin Ay'da ve diğer gezegenlerde gelecekte yapılacak uzay keşfi ilkelerinin ana hatlarını çizen uluslararası Artemis Anlaşması'nın imzaladığını duyuruldu. 

Artemis Anlaşması, NASA'nın 2024 yılına kadar Dünya'nın en yakın komşusuna insan gönderme projesine taraf devletlerin katılımını öngörüyor.

Anlaşmaya; Avustralya, Kanada, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri imza attı.

NASA Başkanı Jim Bridenstine anlaşma hakkında, "Artemis tarihteki en kapsamlı ve en çeşitli uluslararası insan uzay keşif programı. Anlaşma, uzay keşiflerinde tek bir küresel koalisyon kurulumunun önünü açacak." değerlendirmesinde bulundu.

Euronews Türkçe'den Burak Ortahamamcilar'ın haberine göre; Bridenstine, "Bugün atılan imzayla, Ay'ı keşfetmek için ortaklarımızla birleşiyoruz ve uzayda tüm insanlığın keyif alması için güvenli, huzurlu ve müreffeh bir gelecek yaratacak ilkeler oluşturuyoruz." dedi.

ARTEMİS ANLAŞMASI'NIN 10 TEMEL İLKESİ

NASA, Artemis Anlaşmalarının 1967 Dış Uzay Antlaşmasını güçlendirdiğini ve genel olarak 10 ilkeye ayrıldığını açıkladı.

Katılımcı ülkeler bu ilkeler ışığında barışçıl keşiflere şeffaf bir şekilde bağlı kalmayı, diğer üyeler tarafından çalıştırılabilen donanım sistemleri oluşturmayı, acil durumlarda birbirlerine yardım etmeyi, bilimsel verileri kamuya açıklamayı, uzay mirasını korumayı ve uzay artıklarının güvenli bir şekilde imha edilmesini taahhüt ediyor.

Anlaşma, Rus uzay ajansı Roscosmos'un Başkanı Dmitry Rogozin'in Moskova'nın Gateway uzay istasyonuna katılma ihtimalinin düşük olduğunu duyurmasının ertesi günü açıklandı.

NASA, Artemis programını Mars'a yapılacak nihai insan misyonunun önünde anahtar olarak görüyor.

Ajans, Ay'ın güney kutbundan buz kazarak içme suyu elde etmeyi ve molekül ayrımı yoluyla gelecekte yapılacak uzay yolculuklarında kullanılmak üzere roket yakıtı üretmeyi planlıyor.


PAYLAŞ