Ayhan Bilgen'e Özgür Gündem davasında beraat

Halkların Demokratik Partisi'ne yönelik 'Kobani soruşturması' adı altında yürütülen operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan Kars Belediyesi eski eş başkanı Ayhan Bilgen, Özgür Gündem gazetesinin Danışma Kurulu üyesi olduğu için yargılandığı davada beraat etti. 

DAVANIN KARAR DURUŞMASI YAPILDI

Bilgen, hakkında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak”, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuksuz yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

BİLGEN, DURUŞMAYA SEGBİS ÜZERİNDEN KATILDI

Çağlayan’da bulunan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya Bilgen, tutuklu bulunduğu Ankara Sincan Kampüs Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Gazete Karınca'da yer alan habere göre, duruşmada söz alan Bilgen, gazete ile organik bir bağının olmadığını, sadece gazetenin Danışma Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

'SADECE İNSAN HAKLARI İHALLERİ KONUSUNDA ÖNERİLERDE BULUNDUM'

O dönem Ankara’da bulunmasından dolayı gazetenin karar alma işleyişine katılmadığını belirten Bilgen, sadece insan hakları ihlalleri konusunda önerilerde bulunduğunu ifade etti. Avukatı Özcan Kılıç, müvekkilinin savunmalarına katıldığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

BERAATINA KARAR VERİLDİ

Ardından esasa ilişkin mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak” ile “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarından Bilgen’in beraatını isterken, “örgüt üyesi olmak” suçlamasından dosyanın Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden DTK davasıyla birleştirilmesi için dosyanın ayrılmasına karar verilmesini istedi. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Bilgen’e yöneltilen “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak” ve “Örgüt propagandası” suçlarından beraatına karar verirken, “Örgüt üyesi olmak” suçundan da dosyanın tefrik edilmesine hükmetti.

T-24


PAYLAŞ