İstanbul Bilişim iflas etti

İstanbul Bilişim'in konkordato uzatma talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, İstanbul Bilişim'in iflasına hükmetti. 

İSTİNAF MAHKEMESİNE İTİRAZ HAKKI BULUNUYOR

İstanbul Bilişim'in konkordato uzatma talebi bugün İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görüşüldü. Mahkeme, İstanbul Bilişim’in (Retro Bilişim Hizmetleri Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi) konkordato ve kesin mühlet verilmesi talebini reddederek, iflasına hükmetti. İstanbul Bilişim’in istinaf mahkemesine itiraz hakkı bulunuyor.

'KESİN MÜHLET KARARI VERİLMESİNİ TALEP EDERİZ'

Duruşmada geçici komiser heyetinin nihai raporunu sunduğu belirtilerek, davacı tarafından pay devri sözleşmesi niteliğindeki sözleşme ve tercüme evrakının sunulduğu aktarıldı.

Beyanı sorulan davacı İstanbul Bilişim avukatlarından Emine Aydınay, müvekkili şirket ile dava dışı İngiliz menşeli Ivan Building firmasının satış konusunda anlaştığını belirterek, "Mayıs ayı itibarıyla müvekkilin hissedarına ödeme yapacaklarını ve teminat mektubu vereceklerini söylediler. Türkiye'de muhabir banka talebinde bulunduk. Bu Ziraat Bankasıdır. Komiser raporu dosyaya son zamanlarda sunulduğu için beyanda bulunamadık. Geçici mühletin saati öncesinde bir ödeme yapılması söz konusudur. Geçici mühletten sonra ödeme yapıldığı belirtilmiştir. Marka değeri de çok düşük belirlenmiştir. Kesin mühlet kararı verilmesini talep ederiz." dedi.

Söz alan bazı alacaklı şirket avukatları konkordato teklifini kabul ettiklerini beyan ederken, bazı alacak avukatları da konkordato teklifinin reddine karar verilmesini talep etti. Davaya müdahillik talebi olan Tüketici Başvuru Merkezi yetkilisinin avukatı ise şirket hisse değerlerinin mahkemece belirlenmesi için bilirkişi incelemesi yapılması gerektiğini savunarak, konkordato teklifini kabul etmediklerini söyledi.

ŞİRKETTEN ALACAKLARI OLANLAR İCRA TAKİBİ YAPABİLECEK

Bundan sonraki süreçte, mağdur olan müşterilerin iflas masasına kayıt olması gerekiyor. Şirketten alacakları olanlar icra takibi de yapabilecek. Temmuz ayında konkordato ilan eden şirket, parasını alıp ürün teslimatı yapmadığı halde, 'kötü niyetli kişilerin sosyal medya üzerinden şirket aleyhine propoganda yaptığını' ileri sürüyordu.

BİNLERCE TÜKETİCİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Teknoloji perakendesi alanında 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren online alışveriş sitesi İstanbul Bilişim'den alışveriş yapan binlerce tüketici, dolandırıldığını ifade ederek suç duyurusunda bulunmuştu. Binlerce kişi, parası kredi kartlarından çekildiği halde İstanbul Bilişim'in ürün teslimatı yapmadığını, para iadesi de alamadıklarını belirterek, şikayetçi olmuştu.

AYDIN AĞAOĞLU: MAHKEME DOĞRUDAN YANA KARAR VERDİ

Duruşmanın ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan mağdurlar adına açıklama yapan Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Türkiye tüketici hukuku için çok önemli bir karar verildiğini belirtti.

İstanbul Bilişim firmasının, on binlerce kişinin parasını alıp internetten satacağını vadettiği ürünleri göndermediğini ve bununla ilgili gelen çok sayıda şikayet olduğunu kaydeden Ağaoğlu, "Bundan ötürü konkordato davasına tüketici örgütü olarak müdahillik talebinde bulunduk. Gerek geçen celse gerek bu celse şirketin avukatı kimseye itiraz etmedi. Ancak bizim başvurumuzu reddetmek istemişti. Fakat mahkeme doğrudan yana karar verdi ve konkordato isteğini kabul etmeyerek iflasına karar verdi. Hak aramaya gelen tüketicileri gönülden kutluyorum." diye konuştu.

AA, Duvar


PAYLAŞ