CHP heyeti Ayhan Bilgen'i cezaevinde ziyaret etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri, görevden alınarak yerine kayyım atanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen'i cezaevinde ziyaret etti. Bilgen'in tek başına bir hücrede tutulduğunu belirten CHP heyeti, "Kendisine günlük sadece bir saat havalandırmaya çıkma hakkı veriliyor" ifadelerini kullandı. 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun CHP’li Üyeleri İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ile Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, görevden uzaklaştırılan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’i tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti. CHP’li vekiller, Bilgen’in cezaevi koşulları ve gündemdeki konulara ilişkin görüşlerini paylaştı:

'GÜNLÜK SADECE BİR SAAT HAVALANDIRMAYA ÇIKMA HAKKI VERİLİYOR'

"Ayhan Bilgen tek kişilik hücrede kalıyor. Kendisine günlük sadece bir saat havalandırmaya çıkma hakkı veriliyor. Ancak bu havalandırma esnasında hiç kimse ile iletişim kurdurulmuyor. Normalde cezaevinde kalan bir kişinin sabah havanın aydınlanmasından kararmasına kadar havalandırmaya çıkma ve bu süreyi de en az 3 kişi ile ortak kullanma hakkı var fakat Ayhan Bilgen’in, havalandırma hakkının bir saat ile sınırlandırılması nedeniyle bu hakkını kullanamıyor.

'HÜCRESİNDE SADECE 2-3 KİTAP BULUNDURMASINA İZİN VERİLMEKTEDİR'

Tek kişilik hücrede bulunabilecek kitap sayısında netlik yok. Bazı cezaevlerinde bu sayı 10, ancak bu hak Ayhan Bilgen’e verilmemektedir, hücresinde sadece 2-3 kitap bulundurmasına izin verilmektedir. Ayhan Bilgen’in Cezaevi Kütüphanesi’nden de iki haftada iki kitap alabilme hakkı vardır. Günde bir kitap okumasına ve iki günde kitapları bitirmesine rağmen, tekrar kitap alabilmek için iki hafta beklemek zorunda kalmaktadır.

'KURUMLARIN IŞIKLAR ÜZERİNDEN BİRBİRİ İLE TARTIŞMASINI GEREKSİZ VE CİDDİYETSİZ BULUYORUM'

(Ayhan Bilgen) Kurumların ışıklar üzerinden birbiri ile tartışmasını gereksiz ve ciddiyetsiz buluyorum. Darbeye karşı demokrasiyi bugüne kadar nasıl savunduysak, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması konusunda da aynı kararlı duruşu göstermemiz gerekiyor.

'CUMHURİYET VE DEMOKRASİDE BİRLEŞİLMESİ GEREK'

(Ayhan Bilgen) 2023’teki Milletvekili Genel Seçimlerinde kurulacak Meclis’in, Birinci Meclis’in görevi neyse o irade ile görev yapmasını bekliyorum. Cumhuriyet ve demokraside birleşilmesi gerek. Ayrıca tabanda siyasi parti mensuplarının bir arada ancak siyasi partilerde üste doğru çıkıldıkça siyasiler birbirinden uzaklaşıyor. Oysa ki bütün partilerin tabanları aynı.”

Cumhuriyet


PAYLAŞ