Sendika.Org’a 63. erişim engeli kararına yapılan itiraz reddedildi

Fotoğraf: Sendika.org

Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği, Sendika.Org'a yönelik 63. erişim engeli kararına yapılan itirazı reddetti. Bilişim Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, konuyla ilgili önce Anayasa Mahkemesi'ne ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılacağını söyledi.

'İSABETSİZLİK BULUNMUYOR'

Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin Sendika.Org’a yönelik 63. erişim engeli kararına yapılan itiraz reddedildi. Erişim engeline yapılan itirazı reddeden Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği, “Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararın usul ve yasaya uygun olduğu ve kararda herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı” değerlendirmesinde bulundu.

'AİHM'E BAŞVURU YAPILACAK'

Sendika.Org’a konuşan Bilişim Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, konuyla ilgili önce Anayasa Mahkemesi’ne ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapılacağını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi (AYM), Sendika.Org’un 25 Temmuz 2015’te TİB tarafından getirilen erişim engeline karşı Ekim 2015’te yaptığı başvuruyu 11 Mart 2020’de görüştü ve ihlal kararı verdi. Bu karar, AYM’ye yapılan ilk başvurunun üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası geldi. AYM’nin 11 Mart’ta verdiği ihlal kararı ise 2 Mayıs tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. AİHM başvurusunun ardından alelacele alınan kararda Sendika.Org’un erişime açılması istense de 5 yıl boyunca yaşanan ihlallere ilişkin iddia ve beyanların dikkate alınmadığı görüldü.

AYM: BASIN ÖZGÜRLÜKLERİ İHLAL EDİLİYOR

Sendika.Org’un erişime engellenmesinin üzerinden tam 5 yıl, AYM’nin “açılsın” diye karar almasının üzerinden 203 gün geçerken, Sendika.Org alan adı üzerindeki erişim engeli kalkmadığı gibi Sendika63.Org’a da erişim engeli getirildi. Geçtiğimiz haftalarda, Sendika.Org yayınının sürdüğü ardıl alan adlarına yönelik engellerle ilgili 8 ayrı başvuruyu birleştirerek yeni bir karar alan AYM, Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti.

Sendika.Org 
 


PAYLAŞ