Tayland'da OHAL kararına rağmen hükümet karşıtı protestolar sürüyor

Tayland'da anayasal reformlar ve Başbakan Prayut Çan-oça'nın istifası için bir süredir düzenlenen protesto gösterileri, olağanüstü hal kararına ve polis müdahalesine rağmen sürüyor.

Anadolu Ajansının aktarıldığına göre Bangkok merkezindeki Ratchaprasong kavşağında akşam saatlerinde toplanan binlerce kişi, hükümetin istifası için sloganlar attı ve anayasal reform ile monarşi reformu çağrılarını yineledi.

Polis eyleme tazyikli su ile müdahale etti. Birçok kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: AA

Başbakan Prayut, son iki aydır yapılan protestoların devam etmesi durumunda ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini açıklamıştı.

Ülkede tartışmalı 2019 genel seçimlerinin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisinin kapatılarak meclisten ihraç edilmesi üzerine, geçen yıl 14 Aralık'ta protestolara başlamıştı.

Fotoğraf: AA

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir süre ara verilen gösteriler, temmuz ayından itibaren geniş kitlelerin katılımıyla devam etti.

19 Eylül'de başkent Bangkok'ta 50 bin kişilik katılımla 2014'ten bu yana ülkedeki en kalabalık protestoyu gerçekleştiren muhalifler, en son 14 ve 15 Ekim'de büyük çaplı gösteriler yapmıştı.

Fotoğraf: AA

Son protestoların ardından hükümet 15 Ekim'de, başkent Bangkok'ta 5'ten fazla kişinin toplanmasını yasaklayan olağanüstü hal ilan etmişti.

Aynı gün Bangkok'ta sokaklara dökülen protestocular, gösterilere devam etmeyi planlıyor.

Fotoğraf: AA

Siyasette askeri vesayet ve monarşinin baskılarına karşı çıkan farklı muhalif gruplar, cunta yanlısı hükümetin istifası, adil seçimler için anayasal reform ve monarşinin dokunulmazlığının kaldırılarak hukukun üstünlüğüne tabi olması gibi taleplerde bulunuyor. 


PAYLAŞ