Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul Valisi'ne tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Ekrem İmamoğlu, Zor Sor programı kapsamında tiyatrocular Ece Dizdar ve Serdar Orçin'in sorularını yanıtladı.

VALİYE TEPKİ

İmamoğlu, İtalyan yazar Dario Fo'nun daha önce defalarca Devlet Tiyatroları'nda Türkçe olarak oynanan fakat Kürtçe olarak sahneye konulduktan uzun bir süre sonra yasaklanan tiyatro oyunu hakkında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'ya tepki gösterdi.

'ONLARA GERİ ADIM ATTIRACAĞIZ'

İmamoğlu, İstanbul Valisi'nin aldığı karardaki sözleri eleştirerek "İçi bomboş bir laf, kendi hakkında soruşturma açsın. Bizden geri adım atmamızı bekliyorlar fakat doğruyu yapıyorsak iki adım ileri atarız. Onlara geri adım attıracağız" ifadelerini kullandı. İmamoğlu, şehir tiyatrolarının özerk yapısına izin verileceğini arkadaşlarına ilettiğini de söyledi. 

İmamoğlu, şöyle konuştu:

"Büyükşehir belediyesindeki tiyatro veya başka bir arkadaşım İmamoğlu, şu oyun, şu kişi hakkında bir şey demem ben haddime değil. Sadece 'Niye şu alanda yokuz?' diyebilirim. Onun dışında özerk bir model şart."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde ilk defa oynanması planlanan ve Mezopotamya Kültür Merkezi'nin tiyatro grubu Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından sergilenen Dario Fo'nun Kürtçeye çevrilen oyunu Bêrû (Yüzsüz), Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı.

VALİLİK NE DEMİŞTİ?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da sosyal medya hesabından, “Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız “BERU” tiyatro oyununu kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmıştır” demişti.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ