Yeni Zelanda'da Ardern yeniden başbakan seçildi

AA

Yeni Zelanda'da İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern, ikinci kez başbakan seçildi. Ardern, "Herkes için çalışan bir parti olacağız" açıklamasında bulundu.

ARDERN, EZİCİ BİR ZAFER KAZANDI

Oyların yüzde 95'inin sayıldığı kaydedilirken, İşçi Partisi'nin parlamentoda çoğunluğu elde etmesi halinde Yeni Zelanda'da yıllar sonra ilk kez Ardern liderliğinde tek partili hükümet kurulacak. Yeni Zelanda'da düzenlenen genel seçimlerde İşçi Partisi lideri Jacinda Ardern, ezici bir zafer kazandı. İşçi Partisi'nin tek parti hükümeti kurabileceği kaydedilirken, "Desteğinizi hafife almayacağız" diyen Ardern yaptığı açıklamada, "Herkes için çalışan bir parti olacağız" ifadelerini kullandı.

'DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE GERİ DÖNECEĞİZ'

Ana muhalefet lideri Judith Collins ise Ardern'i tebrik ettiğini söyledi. Ulusal Parti lideri Collins, 'daha güçlü bir şekilde geri döneceklerini' dile getirdi ve "Üç yıl göz kapayana kadar gelip geçer" dedi. 

YENİ ZELANDA'DA 1996'DA YENİ SEÇİM SİSTEMİNE GEÇİLDİĞİNDEN BERİ HİÇBİR PARTİ PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞU ELDE EDEMEMİŞTİ

Seçim komisyonu, oyların yüzde 95'inin sayıldığını duyururken, İşçi Partisi'nin yüzde 49 oy aldığı kaydedildi. İşçi Partisi'ni yüzde 27 oy oranıyla Ulusal Parti takip etti. İşçi Partisi'nin parlamentodaki koltukların yarısını kazanması halinde, Ardern'ın yıllar sonra ülkede tek parti hükümeti kurması bekleniyor. İşçi Partisi, 120 sandayelik parlamentonun 64 sandalyesini kazanmış durumda. Yeni Zelanda'da 1996'da yeni seçim sistemine geçildiğinden beri hiçbir parti parlamentoda çoğunluğu elde edememişti.

Duvar


PAYLAŞ