Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye ziyaretini iptal etti

AA

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’ye planladığı ziyaretten vazgeçtiğini açıkladı.  Maas, "Türkiye, araştırma gemisi Oruç Reis'i tekrar Doğu Akdeniz'e göndererek daha önce özenle yaratmış olduğumuz güven atmosferine ciddi şekilde zarar verdi" açıklamasında bulundu. Almanya, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerginliğinin sona ermesi için arabuluculuk yapıyordu. Son verilere göre, gemi geçen pazartesi yine denize açıldı.

'TÜRKİYE, ORUÇ REİS'İ TEKRAR DOĞU AKDENİZ'E GÖNDEREREK DAHA ÖNCE ÖZENLE YARATMIŞ OLDUĞUMUZ GÜVEN ATMOSFERİNE CİDDİ ŞEKİLDE ZARAR VERDİ'

Redaktionsnetzwerk Deutschland’a (RND) konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu hafta gerçekleştirmeyi planladığı Türkiye ziyaretini Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki eylemleri nedeniyle iptal ettiğini ifade etti. Maas, “Türkiye, araştırma gemisi Oruç Reis'i tekrar Doğu Akdeniz'e göndererek daha önce özenle yaratmış olduğumuz güven atmosferine ciddi şekilde zarar verdi. Bu nedenle Ankara'ya planladığım ziyaretten vazgeçtim” diye konuştu.

ALMANYA, TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA YAŞANAN DOĞU AKDENİZ GERGİNLİĞİNİN SONA ERMESİ İÇİN ARABULUCUK YAPIYORDU

Almanya, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz gerginliğinin sona ermesi için arabuluculuk yapıyordu. Maas'ın Türkiye'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştükten sonra Atina ve Lefkoşa'yı ziyaret etmesi bekleniyordu.

SON VERİLERE GÖRE GEMİ GEÇEN PAZARTESİ YİNE DENİZE AÇILDI

Doğu Akdeniz'deki sismik arama ve araştırma faaliyetlerinin ardından 13 Eylül’de Antalya Limanı'na gelen Oruç Reis sismik araştırma gemisinin ikmal ve bakımı yapılmıştı. Son verilere göre gemi geçen pazartesi yine denize açıldı.

Sputnik


PAYLAŞ