Dönerciye sinirlenip 'İşletmeyi kapatın' diyen Denizli Valisi özür diledi

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, koronavirüs önlemlerini inceledi. Atik'in esnafa yönelik tavırları tepkilere neden oldu. Vali Atik, bir dönerciye yönelik üslubuna gelen tepkiler üzerine, yazılı bir açıklama yaparak özür diledi.

Atik, 16 Ekim Cuma günü beraberinde Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız'la Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda koronavirüs önlemlerini inceledi. Atik'in, denetimler sırasında esnafla girdiği diyalogların her biri haber konusu oldu. Atik'in üslubu ve tavırları tepkilere neden olurken, esnafın ekonomik olarak içinde bulunduğu kriz de kameralara yansıdı.

'FAALİYETTEN MEN YAPIYORUZ'

Önce bir dönerciye gelen Vali Atik, kendisini tanımayan çalışana, "Dönerci, bak, eldivensiz çalışmak, (burnun hafiften altına inen maskeyi göstererek) şu şekildesin.. Patronun nerede? Ekip nerede, hemen geçin" dedi. Ardından, yanına gelen işyeri sahibine de "Faaliyetten men yapıyoruz" diye seslenen Atik, polislere tutanak tutularak, işyerinin kapatılması talimatı verdi. Valinin azarlar tarzdaki konuşmaları, eldiven takma zorunluluğu olmadığı halde bu nedenle işyerinin kapatılması talimatı vermesi, sosyal medyada büyük tepki çekti. 

ESNAF: CANIMA YETTİ, GEBERMEK İSTİYORUM

Vali Atik bir başka işyerinde ise maske takmayan esnafı uyarınca, beklemediği bi tepkiyle karşılaştı. Esnaf valiye şöyle yanıt verdi: 

"Canıma yetti. Gebermek istiyorum. Piyasanın haline bak. Salı gün 15 lirayla kapattık, çarşamba günü 100 lira. 100 liranın hepsi kar olsa ne olur?"

VALİ ATİK: VATANDAŞIMIZDAN BU TUTUM VE YAKLAŞIMIM SEBEBİYLE ÖZÜR DİLİYORUM

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, dönercide çalışanlarla yaşadığı üsluba ve tavırlarına gelen tepkiler üzerine, yazılı bir açıklama yaparak özür diledi. Atik "Gün boyu yapılmış olan denetimin getirmiş olduğu yorgunlukla işletme çalışanı ile yaşanan diyalogda şahsımın yaklaşımı, üslubum ve kullandığım ifadenin gönül kırıcı bir yaklaşım içermesi hakikaten beni de üzdü. Bu sebeple vatandaşımızdan bu tutum ve yaklaşımım sebebiyle özür diliyorum." dedi. Valilik açıklamasında, işyerine yönelik kapatma talimatının çekildiği de belirtildi. Açıklamada, "İşletmemiz, vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyor ve inşallah yaşanan bu üzücü görüntüyü, işletmemizi ziyaret ederek nezaket ve tevazuyla telafi edeceğiz" dedi.

SOYLU: YERİNDE BİR ÖZÜR

Soylu da Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Devletin cemal ve celal yüzü vardır. Biri tevazu ve yumuşaklığı, merhameti, Diğeri azameti ve sorumluluğunu anlatır... Yöneticilerimizin vatandaşa yüzü hep cemal olmalıdır. Denizli Valimizin üslup özrü yerinde olmuştur."

Tükenmez Haber


PAYLAŞ