Çanakkale'de 2 okulda Covid-19 tespit edildi

Çanakkale'de Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu'nda 2 öğrencinin, Barbaros Hayrettin Paşa İlköğretim Okulu'nda ise bir öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Temaslı öğrenci ve öğretmenler, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında karantinaya alındı. Eğitim-Sen Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, "Pozitif vaka çıkan okulların tamamen kapatılması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

İKİZ KARDEŞLERDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Kısıtlı yüz yüze eğitimin başladığı Çanakkale'deki Hüseyin Akif Terzioğlu Ortaokulu'nda, sekizinci sınıf öğrencisi olan ikiz kardeşlerde korona virüsü tespit edildi. Testler pozitif çıkınca 27 Ekim tarihine kadar, sınıf arkadaşı olan 16 öğrencinin karantina uygulaması kapsamında evlerinde izolasyona alındığı öğrenildi. Kent merkezindeki Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu'nda öğrenim gören bir öğrencinin de anne ve babasının virüse yakalandığının anlaşılmasının ardından yapılan testi pozitif çıktı. Öğrenci ile birlikte sınıf öğretmeni ve 13 sınıf arkadaşının evlerinde karantinaya alındığı öğrenildi.

'BU SADECE İLİMİZİN DEĞİL, ÜLKEMİZİN GENEL BİR SORUNU'

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, vakaları doğrulayarak konunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Pozitif vakalar çıkmasının öğretmenleri, velileri ve öğrencileri tedirgin ettiğini söyleyen Hacımusalar, "Bu, sadece ilimizin değil, ülkemizin genel bir sorunu. Pozitif vaka çıkan okulların tamamen süresiz olarak kapatılması gerekmektedir. Yüz yüze eğitime geçilmesi temel hedef olmalı ancak bilimsel veriler esas alınmalı, salgınla etkin mücadele edilmeli, gerekli ve yeterli önlemler alınmalıdır. Okullar, derslikler tamamen hazır hale getirilmelidir. Tüm okullarda ve kurumlarda temizlik görevlisi, sağlık görevlisi istihdamı gerçekleştirilmeli" dedi.

'OKULLARIN AÇILIP KAPANMASI SİYASİ İKTİDARIN TEK BAŞINA VERECEĞİ BİR KARAR OLMAMALIDIR'

Öğrencilere ve eğitim emekçilerine düzenli ve ücretsiz test yapılması gerektiğini belirten Hacımusalar şöyle konuştu:

"Bütün eğitim kurumlarının maske, dezenfekten temizlik ve hijyen malzemeleri ücretsiz karşılanmalıdır. Okulların açılıp kapanması siyasi iktidarın tek başına vereceği bir karar olmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı sendikalar meslek örgütleri ve bilim insanları ile oturup bir rehber ve eylem planı çıkarmalı, o rehber ve eylem planı eşliğinde okulların açılıp açılmayacağına, ne zaman açılacağına hangi koşullarda eğitim-öğretim sürdürüleceğini karar verilmeli ve farklı olasılıklar hesaba katılmalıdır. Asıl olan siyasi iktidarın, sermayenin ihtiyaçları, öncelikleri değil, öğrencilerimizin, eğitimin emekçilerinin, toplumun sağlık hakkıdır.”

Duvar 


 


PAYLAŞ