HDP, 8. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), sekizinci kuruluşu kutlandı. Bostancı'daki Bostancı Gösteri Kültür Merkezi'nde yapılan etkinlik Covid-19 nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirildi.

Etkinliğe HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP milletvekilleri Tayyip Temel, Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu ve çok sayıda partili katıldı. 

Etkinliğin gerçekleştiği salona birçok dilde, "Biz kadınlar, özürglükte ısrarlı mücadelede kararlıyız", "Bizler hak, hukuk, adalet için mücadeleyi yükseltiyoruz", "HDP Birlikte aydınlık günler için buluşuyoruz" yazılı pankartlar asılı.

KILIÇDAROĞLU VE İMAMOĞLU'NDAN MESAJ

Sık sık “HDP umuttur umut dimdik ayakta”, “HDP halktır hak burada”, "Siyasi tutsaklar onurumuzdur" sloganlarının atıldığı etkinlik başladı.Etkinliğe İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mesajı okundu. İmamoğlu, eş başkanlar Sancar ve Buldan'a hitaben gönderdiği mesajında şöyle dedi:

"HDP Eş Genel Başkanları, Halkların Demokratik Partisi'nin 8'inci kuruluş yıl dönümü sebebiyle hem sizleri hem de HDP'ye gönül vermiş tüm partililerinizi yürekten kutluyorum.

"Daha adil ve eşit bir İstanbul için çıktığımız yolculukta adaletsizliğe ve haksızlığa karşı demokrasiden yana iradesini ortaya koyan tüm partililerinize bir kez daha teşekkürlerimi sunarım.

"Bu vesileyle barışı ve kardeşliği büyütmekten asla vazgeçmeyeceğimizin bir kez daha altını çiziyor, tüm katılımcılara en içten selam ve sevgilerimi gönderiyorum."

Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajı okundu.

Kılıçdaroğlu şöyle dedi: 

"Partinizin kuruluşunun 8'inci yıldönümü kutlamasına davetinize çok teşekkür ederim.

"Adalete olan özlemimizin giderek arttığı bu günlerde ülkemiz demokrasisine katkı sunacağınız çalışmalarda başarılar diliyor, kuruluş yıldönümünüzü kutluyorum. Sizin nezdinizde tüm parti yöneticilerine, üyelerinize ve katılan tüm konuklara selam ve saygılarımı sunarım."

DEMİRTAŞ: HDP SEN BİR PIRLANTASIN

Mesajların ardından kuruluşundan bugüne kadar HDP'ye eş başkanlık yapan siyasetçilerin mesajları okundu. Edirne Cezaevi'nden mesj gönderen Selahattin Demirtaş mesajında “Sen bir pırlantasın HDP. İyi ki varsın. Sana ne derlerse desinler sen iyi ki varsın HDP” dedi.

Kandıra Cezaevi'nden mesaj gönderen Figen Yüksekdağ da “Sen bizim sesimizsin HDP, iyi ki varsın” dedi. 

UĞURLU: BİZ ALANLARDAYIZ

Daha sonra HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu konuştu.

Uğurlu şöyle dedi:

"Belki HDP kurulalı 8 yılı dodurdu. Ama HDP yürüyüşü sekiz yıllık değil.  İyi ki de HDP’yi kurduk iyi ki de bir araya geldik. Erdoğan 'Onların yeri sokaklardır' dedi. Doğru dedi, bizim yerimiz sokaklardır biz buralada var olduk. 

"Parlamentoda mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bundan zerre geri adım atmayacağız. Bunu düşmanımız da bilsin dostlarımız da. Tüm baskılara rağmen alanları terk etmeyeceğiz. Mücadeleyi her gün daha fazla yükselteceğiz. Mücadelemiz her geçen gün yükseldiği için bize saldırıyorlar. Biz korkmuyoruz, biz çok bedel ödedik. Biz güneşi suyla toprakla buluşturacağız."

Etkinlikte HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar konuştu.

Etkinlik, Pınar Aydınlar, Rojda ve Beksav Müzik Topluluğu'nun söylediği şarkılar ile sona erdi. Tüm salon ve sahnedeki sanatçılar, "Çav bella" isimli şarkıyı söyledi.

 


PAYLAŞ