KKTC'de seçimi Ersin Tatar kazandı

Kıbrıs'ın kuzeyinde, bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugün cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başındaydı.

Kuzey Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu yerel saatle 19.40 itibarıyla adadaki 738 sandıktan tümünün açıldığını ve kesinleşmemiş sonuçlara göre seçimi Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar'ın kazandığını duyurdu.

Tatar 67 bin 385, rakibi Mustafa Akıncı ise 62 bin 858 oy aldı.

Tatar'ın oy oranı yüzde 51, 74, Akıncı'nın oy oranı ise yüzde 48,26 oldu.

Geçen hafta yapılan ilk seçimin ilk turunda yüzde 56 olan katılım oranı ikinci turda yüzde 67'ye yükseldi.

TATAR'DAN İLK AÇIKLAMA

Seçimi kazanan Tatar, "Oy veren, vermeyen herkese teşekkürler. Önemli olan kutuplaşmak değil, birlik içinde KKTC'yi güzel günlere taşıyabilmek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Fuat Oktay'a teşekkür ederim. Anavatan Türkiye'ye laf atanları kınıyoruz. açıklamasını yaptı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından basına ve destekcilerine seslendi

"BAŞI DİK BİR ŞEKİLDE KKTC'Yİ TEMSİL EDECEĞİZ"

Konuşmasına herkese teşekkür ederek başlayan Tatar, halkın kendisini Cumhurbaşkanı seçtiğini söyleyerek, oy veren ve vermeyen herkese teşekkür etti.

Tatar, kendileri için önemli olanın birlik beraberlik içinde, bu topraklarda yeni gelecek için çalışmak olduğuna söyledi.

Demokrasi sınavına katkı koyan diğer adaylara ve kendisini destekleyenlere  teşekkür eden Tatar, pandemi sürecinde çok büyük sıkıntılar yaşarken, KKTC’de vaka olmadığından bahsetti.

UBP-HP koalisyon hükümetinde çok değerli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tatar, Kudret Özersay’a ve maliyede yaşayan sıkıntılara destek veren Türkiye’ye teşekkür etti.

Seçim malzemesi olarak Türkiye’ye laf atanlar olduğunu ve bunları kınadığını belirten Tatar, seçimin geride kaldığını bundan sonra KKTC’yi nasıl ileriye taşıyacaklarının gündemlerinde olduğunu söyledi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının 1950’li yıllardan beri bağımsızlığına ve özgürlüğüne önem verdiğini,  halkın onayıyla bu zaferi ilan ettiklerini ve dünyanın da bunu görmesi gerektiğini belirtti

Tatar, ezik değil başı dik ve onurlu bir şekilde müzakere masasında KKTC’yi temsil edeceklerini söyledi.

Tatar, “Çok çalıştık ve çok iyi mesajlar verdik. KKTC vardır ve var olacaktır” dedi.

Tatar konuşmasında Güney Kıbrıs’a da seslenerek, “Anlaşmaya varız ama bu anlaşmanın şartlarını Kıbrıs Türk halkı kendi iradesiyle belirleyecektir” dedi

ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar’ı gönülden kutluyoruz. Kıbrıs Türkünün refahı, kalkınması ve güvenliği için hep birlikte çalışacağız. KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki meşru hak ve çıkarlarını hep birlikte koruyacağız." açıklamasını yaptı.

ERDOĞAN'DAN VE KILIÇDAROĞLU'NDAN TEBRİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesaplarından Tatar'ı tebrik etti.

Adaylardan Mustafa Akıncı cumhurbaşkanlığı, Ersin Tatar ise başbakanlık görevini yürütüyordu.

İlk turda Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar oyların yüzde 32,45'ini, bağımsız aday olarak giren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29,76'sını almıştı. 

Seçimden zaferle ayrılan Tatar, Ankara ile daha yakın ilişkiler kurmayı hedefleyen bir siyasetçi.

Akıncı ise Ankara'nın Kıbrıs siyasetine müdahale ettiğini belirtiyor ve bunu eleştiriyordu.

Tatar ve Akıncı

AKINCI ANKARA'YI SUÇLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, ilk tur sonrası "Siz, 'Sizin cumhurbaşkanınız bu olacak' deme hak ve yetkisine zaten sahip değilsiniz" açıklamasını yapmıştı.

Taraftarlarına seslenen Akıncı, "Kendi kendini yönetmeye muktedir olan bu halk, kimi seçeceğine karar verme yeteneğine sahiptir. Kimi seçeceğine, kendi özgür iradesiyle, beyniyle, vicdanıyla, karar verecek olgunluktadır" demişti.

İlk turda en fazla oyu alan Ersin Tatar ise Twitter hesabından," Kıbrıs Türk halkı demokratik iradesini ortaya koydu. Bu başarı sadece bizim değil Kıbrıs Türk halkınındır" demişti.

ERSİN TATAR KİMDİR?

Ersin Tatar, siyasete adım attıktan sonra 2009 yılında milletvekili oldu, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık görevleri yaptı ve bugün KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanarak ülke siyasetinin zirvesine çıktı.

Mayıs 2019’dan beri sürdürdüğü Başbakanlık görevindeyken Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Tatar, 1960 yılında Lefkoşa'da doğdu. 

Lise eğitimini İngiltere'de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra 1982-1986 yıllarında İngiltere’de Price Waterhouse'da çalışıp gerekli sınavları geçtikten sonra “Chartered Accountant” ünvanını aldı.  1986-1991 yılları arasında İngiltere'de Polly Peck firmasında Finansman Müdürü olarak, 1991-1992 yılları arasında Ankara'da FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş'de Finansman Müdürü olarak, 1992-2001 yılları arasında ise İstanbul'da Show TV'de Genel Koordinatör olarak çalışan Ersin Tatar, 1996 yılında KKTC'nin ilk özel televizyon kanalı olan "Kanal T"yi kurdu. 2003 yılında Ulusal Birlik Partisi ile siyasetle tanıştı. 

İstanbul'da 1997-2001 yılları arasında Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanlığını yürüten Ersin Tatar, 2001-2003 yılları arasında iki yıl Yenicami Ağdelen Kulübü Başkanlığını yaptı. 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev alan Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük hükümetinde de bu göreve devam ederek, 13 Haziran 2013 tarihine kadar dört yıl süre ile bu görevi yürüttü. 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. Meclis’te sekizinci dönemde Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığı yaptı. 7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi ve Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Tatar, 22 Mayıs 2019’da kurulan ve Meclis’ten 1 Haziran 2019’da güvenoyu alan UBP-HP Koalisyon Hükümetinde Başbakan olarak görev yaparken UBP’nin adayı olarak katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 32.34 oy alarak ikinci turda Mustafa Akıncı ile yarıştı.

Bugünkü seçimde yüzde 51.69 oy oranıyla KKTC’nin Rauf Denktaş, Mehmet Ali Talat, Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı’nın ardından 5. Cumhurbaşkanı seçildi. 


PAYLAŞ