Garo Paylan: Ahmet Hakan yalnızca tetikçilik yapıyor

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar hakkındaki açıklamaları nedeniyle hedef haline getirilen HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan, hakkında köşe yazısı yazan Ahmet Hakan'ın ırkçı olduğunu ve tetikçilik yaptığını söyledi.

TAHİR ELÇİ VE HRANT DİNK'İ HATIRLATTI

Yenidentv yayınında Ayşegül Doğan'ın sorularını yanıtlayan Paylan, Hakan'ın köşe yazısında kullandığı ifadelere "Irkçılık yapan Ahmet Hakan'dır, tetikçilik yapmaktadır. Geçmişte sevgili Tahir Elçi için yaptı ve sonunda onu kaybettik. 13 yıl önce Hrant Dink için bu tetikçiliği yapanlar oldu. Hrant Dink'i yalnızca tetikçi Ogün Samast öldürmedi. O günkü cinayeti hazırlayan manşetler, köşe yazarları vardı. Bugün de tetikçilik ve ırkçılık yapmaktadır." sözleriyle yanıt verdi.

'AZERİ HALKINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM'

Paylan, "Ben Gence saldırısında kim failse onları lanetliyorum. Orada hayatını kaybeden herkesin anısı önünde saygıyla eğiliyor ve orada hayatını kaybeden herkesin anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Azeri halkına başsağlığı diliyorum." diye konuştu.

'YALNIZCA TETİKÇİLİK'

Paylan devamında şunları kaydetti:

"Gence'de hayatını kaybedenler elbette yüreğimiz sızlatmıştır ama Ahmet Hakan yirmi gündür Stepanakert'te, Karabağ'da bodrumda yaşayan Ermeni halkıyla ilgili, hayatını kaybeden sivillerle ilgili vicdani bir duruş sergileyebilecek mi? Asla sanmıyorum. Irkçıların çaldığı savaş tamtamlarına alkış tutanlar yalnızca tetikçilik yaparlar. Oysa gazetecinin görevi hakikati ortaya çıkarmaktır. Ermeni halkının da Azeri halkının da yaşadığı felaketi göstermektir. Ama Ahmet Hakan yalnızca tetikçilik yapıyor."

NE OLMUŞTU?

Paylan, geçtiğimiz günlerde yine Ermenistan-Azerbaycan çatışması hakkında sözleri nedeniyle gazetelere verilen ilanlarla hedef haline getirilmişti. Bundan birkaç hafta sonra Hakan, "Garo Paylan’a vicdani noktadan bir sesleniş" başlıklı köşe yazısında Paylan'a "Ermenistan ve Azerbaycan’ı eşitlemek... Ermenistan’ın yaptığı bebek katliamını boğuntuya getirmek anlamına gelmez mi?" ifadelerini yöneltmiş ve onu "Bebek katliamını bile doğru dürüst kınayamamakla" itham etmişti.

Hakan söz konusu yazısında şu ifadelerde bulunmuştu:

"Sayın Garo Paylan... Ermenistan, bebekleri katlederken...

HDP milletvekili olarak şöyle dediniz:

“Karabağ’da süren savaşta her iki taraf da sivil yerleşim yerlerine saldırılar düzenliyor. Azeri ve Ermeni güçleri, derhal sivil yerleşim yerlerine saldırıları durdurmalıdır”.
Sayın Garo Paylan... Ermenistan’ın, savaş hattının çok uzağındaki Gence kentinde bebekleri katlettiği gecenin sabahında vicdanlı bir siyasetçinin yapacağı açıklama böyle mi olmalıydı?

“İki taraf da yapıyor” yaklaşımıyla... Ermenistan’ın bebek öldürmesini, en azından hafifletmiş olmuyor musunuz? Hem ne demek “iki taraf da yapıyor”? Lütfen söyler misiniz Garo Paylan.

- Azerbaycan, Ermeni şehirlerine füze attı mı?
- Uykuya yatmış Ermeni bebeklerini katletti mi Azerbaycan?
- Var mı böyle bir durum? Var mı böyle bir örnek?
Azerbaycan hangi Ermeni şehrine rastgele füze salladı?
Azerbaycanlı bebeklerin katledildiği günün sabahında... Ermenistan ve Azerbaycan’ı eşitlemek... Ermenistan’ın yaptığı bebek katliamını boğuntuya getirmek anlamına gelmez mi?

*
Neden böyle yapıyorsunuz Garo Paylan? Neden insaflı, vicdanlı, hakkaniyetli bir siyasetçi olarak... “Paşinyan yönetiminin savaş alanı bile olmayan bir şehre füze sallamasını ve bebekleri katletmesini kınıyorum” demiyorsunuz, diyemiyorsunuz?

Tükenmez Haber


PAYLAŞ