'Medyamız bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor'

Fotoğraf: AA

İbn-i Haldun Üniversitesi Külliyesi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Medyamız en modern alt yapıya sahip ama bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor" dedi. Erdoğan, konuşmasının devamında son 18 yılda eğitim, kültür alanında arzu edilen ilerlemenin sağlanamadığını belirterek, "Topyekûn bir eğitim öğretim reformu yapmamız gerekiyor" dedi. 

'DÜNYAYA KENDİMİZİ ANLATAMIYORUZ'

Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Erdoğan, "Medeniyet tasavvurumuzu layıkıyla hayata geçiremiyoruz Medyamız en modern alt yapıya sahip ama bizim sesimizi ve nefesimizi yansıtmıyor. İlimde, sanatta, kültürde benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız. En haklı olduğumuz konularda bile Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. Bunun için de fikri iktidarımızı da hâlâ tesis edemediğimiz kanaatindeyim. Hiç kimsenin fikri iktidar arayışından rahatsız olmaması gerekir. Bu arayışın sona ermesi bir ülkenin sona ermesi bir ülkenin ve toplumun felaketi demektir. Tam tersine bu arayışa herkesin katkı sunmasını bekiyoruz. Fikri iktidarı siyasi kadrolar değil, ilim sanat ve hikmet insanları inşa eder. Siyasi kadrolar ancak onlara ihtiyaçları olan zemini hazırlar." diye konuştu.

'FANATİKLİK YAPANANIN KENDİSİNE DE ÜLKESİNE DE HAYRI OLMAZ'

Devamında ise şu ifadelerde bulundu:

"Bir şekilde önüne konan çerçeveye körü körüne inanan ve fanatikliğini yapanın kendisine de ülkesine de hayrı olmaz."

'EĞİTİM ÖĞRETİM REFORMU'

Konuşmasında eğitim-öğretimde reform sinyali veren Erdoğan, şu şekilde konuştu:

"Önceliğimiz aileden başlayarak çocuklarımızı hakkıyla yetiştirmek şarttır. Bu topyekun eğitim-öğretim reformu gerektirir.  Tek ihtiyacımız olan değerlerini iyi bilen, kültürüne, tarihine sahip çıkan insanlar yetiştirmektir. Diğer hususlar için endişe etmeye gerek yoktur. Onlara sahip olabilmeleri için yeterli eğitim-öğretim hayatı vardır."

Tükenmez Haber

 


PAYLAŞ