'Bu patron Türkiye Cumhuriyeti’nden de mi büyük?'

TÜKENMEZ HABER - Yıllardır ödenmeyen tazminatlarını alamadıkları için başlattıkları eylemi sürdüren Soma Uyar Madencilik işçileri, Ankara'ya yürüyüşlerinin engellenmesinin ardından Salihli’de oturma eylemine başladı.

Oturma eyleminin sonunda haklı talepleri karşılanmazsa yeniden Ankara’ya yürüyeceklerini söyleyen maden işçileri hem iş hem de iş kazası tazminatlarının artık ödenmesini istiyor. Oturma eylemindeki işçilerden biri de yıllar önce madende dinamit patlaması sonucu gözlerini kaybeden Ali Kandemir.

Aynı patlamada bacaklarını kaybeden işçilerden İdris Sarıkaya ile birlikte Salihli’deki oturma eylemine katılan Kandemir, işverenin mahkeme kararına rağmen tazminatlarını yıllardır ödemediğini belirterek, “Kimler koruyor bunu? Bu patron Türkiye Cumhuriyeti’nden de mi büyük” diye soruyor.

Salihli’deki oturma eyleminde konuşan Kandemir’in sözleri şöyle:

“İş yerim benim yüzüme bile bakmadı. Ben istedim ki bir an önce çözülsün. En sonunda bize yargıya gidin dediler. Yargıya başvurduk. Yargı sonucunda tazminat kazandık. Yargıtay onayladı. İcraya verdik ama iş yere üst üste aynı yerde isim değiştirdi. Mal varlığı bulunamadı. Tek istediğimiz gözümüz bacağımız için bir tazminattı. İşveren bana bütün madeni verse gözümün bir tekini verebilir mi? Veremez. Ben iki gözümü de verdim. Hukuk mücadelemi de verdim. Ama bana ne devlet ne iş yerim al sen bunu demedi. Patronları kollayanlar var. Geçmez bir süreç var. 14 yıldan beri uğraşıyoruz. Kimler koruyor bunu bir türlü bulamıyoruz. Bu patron bu kadar mı büyük ya? Türkiye Cumhuriyetinden de mi büyük.”


PAYLAŞ