Kılıçdaroğlu: Akın Gürlek yeni Zekeriya Öz’ümüz

Fotoğraf: ANKA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. AYM'nin Enis Berberoğlu kararını uygulamayan mahkemenin başkanına yönelik eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu, "14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek. Yeni Zekeriya Öz’ümüz" dedi.

'ADALETİ KATLEDEN ADAM'

Barış Terkoğlu'nun yazısını anımsatan Kılıçdaroğlu, Gürlek hakkında "10 yaşındaki çocuğa Erzurum’da tecavüz edilirken oradaydı. Bundan adalet falan beklenmez. Adaleti katleden adam Akın Gürlek’tir. Yine bu Akın Gürlek diyor ki ‘ben Anayasa’ya uymuyorum, çöp sepetine attım, HSK bana dokunamaz, benim bütün kanunsuzluklarıma sadece gözlerini kapatırlar, bakmazlar bile. Gelirlerse elimi öperler, kanunsuzlukları birlikte yapıyoruz’ diyor." dedi.

'ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE YARGITAY ÜYELİĞİNDE'

Devamında ise şunları kaydetti:

"Bu kadar ağır ifadeyi bu hukuksuzluğa karşı kullanmak benim görevimdir. Akın Gürlek haklı olarak beklenti içinde, ‘artık bana bir görev verirsiniz.’ Önümüzdeki süreçte büyük ihtimalle Yargıtay üyeliğinde."

KILIÇDAROĞLU'NDAN ŞENTOP'A: ACİZ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Ne diyecek Akın Gürlek? ‘Ben sarayın talimatını yerine getiririm’ diyor. ‘Vicdan, hukukun üstünlüğü bende yok’ diyor. ‘Anayasa kararları herkesi bağlar ama beni bağlamaz’ diyor. ‘Benim tek kıblem saraydır’ diyor. Bu kişi almış olduğu kararla ‘milletvekilliği dokunulmazlığı nedir’ diyor. ‘TBMM Başkanı dahi bana bir şey söyleyemez o da talimatı saraydan alıyor’ diyor. Kendi milletvekilinin hakkını koruyamayan kişi usulen oturur orada. Bu parlamento çok başkan gördü ama bu kadar aciz bir başkan görmedi.  " ifadelerinde bulundu.

'BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fikri iktidarımızı hala tesis edemedik" sözleri hakkında, “Senin fikrin Orta Çağ fikri bile değildir. Düşlediği eğitim sistemini gerçekleştirme şansı kocaman bir sıfır ama haberi yok” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin’“askıda ekmek” uygulaması için de “Ne proje ama… Çağ açan bir proje. Bu iktidarın getirdiği rezilliği daha iyi anlatamazsınız. O yüzden Sayın Bahçeli’ye yürekten teşekkür ediyorum. Kuru soğana muhtaç ettiniz” şeklinde konuştu.

'İSTANBUL'UN GÖBEĞİNDE ADAMI DOĞRADILAR'

Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye yönelik boykot iddiaları hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Suudi Arabistan için bayrakları bile yarıya indirdik. Suudiler Türkiye için; “Yatırıma hayır, turizme hayır, işbirliğine hayır” diye açıklama yapıyorlar. Bizdekiler çıkıp bununla ilgili bir şey diyebildiler mi? Hayır. Bunlar İstanbul’un göbeğinde adamı doğradılar konsoloslukta. Sonra da uçaklarına binip gittiler. Ne oldu?" sözlerini sarf etti.

'KEŞKE KABİLE DEVLETİ OLSAYDIK'

Erdoğan'ın 'erken seçim kabile devletlerinde olur' sözünü anımsatan Kılıçdaroğlu,"Ne olduğunu da bilmiyor. Bir reis vardır, gelenek vardır. Kabile reisi, kabilenin ak sakallılarıyla bir araya gelir. Biz kabile devletinden gerideyiz adam bunun farkında değil. Keşke kabile devleti olsaydık, hiç değilse tartışırdık. Sen AYM kararını tanımayan adamı, üye yapacaksın. Yalanla fikri iktidar olamazsınız." ifadelerinde bulundu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ