Tahir Elçi davası reddi hakim talebi sonrası ertelendi

Fotoğraf: Twitter

2015’te Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklaması sırasında öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin faillerinin yargılandığı dava beş yıl sonra bugün görülmeye başlandı. Mahkeme, Elçi ailesi avukatları tarafından sunulan reddi hakim talebi üzerine, dosyayı bir üst mahkemeye gönderdi. Duruşma 03 Mart 2021 tarihine ertelendi.

ELÇİ: GELENE KADAR SİZE GÜVENİM TAMDI

Davaya müşteki sıfatıyla katılan Türkan Elçi, heyete "Buraya gelene kadar size güvenim tamdı" dedi. Bunun üzerine Elçi'nin uyarılmasına, aksi takdirde salondan çıkarılacağına dair ihtar verildi.

'VİCDANLARINIZI KAPATMIŞSINIZ'

Elçi ailesi avukatlarından Nahit Eren, “Eşini kaybetmiş bir kadına söz dahi vermeden dosyada yargılama yapmak istiyorsunuz. Vicdanlarınızı kapatmışsınız. Bize isteğinizi yapabileceğinizi göstermeye çalışıyorsunuz. Duruşmayı sürdüremiyorsunuz. Tarafsızlığınızı yitirmişsiniz.” dedi.

'MAHKEMENİZ DOSYAYI ÖZENSİZ OLARAK ELE ALIYOR'

Duruşmada sanık polislerin duruşmaya SEGBİS ile katılması üzerine Elçi ailesinin avukatları, mahkemeye "Bir baro başkanının öldürüldüğü bu dosyayı mahkemeniz özensiz olarak ele alıyor" diyerek tepki gösterdi. 

SEGBİS'E İTİRAZ

Diyarbakır Barosu, sanıkların savunmalarının SEGBİS sistemi ile alınmasına itiraz etti, ancak mahkeme başvuruya bir cevap vermedi. Pandemi nedeniyle duruşma salonuna taraf avukatları, baro başkanları ve az sayıda kitle örgütü temsilcisi alınacak. Elçi'nin eşi Türkan Elçi de müşteki sıfatı ile duruşmaya katıldı.

'USULE AYKIRI'

Mahkeme katılma taleplerinden önce sanık beyanlarının alınmasına karar verdiklerini ifade etti. Elçi ailesi avukatlarından Fikret İlkiz mahkemenin bu tutumunun usule aykırı olduğu itirazında bulundu. Mahkeme sanık beyanlarının öncelikli alınacağını belirtti.

'DOĞRUDANLIK İLKESİNE AYKIRI'

Elçi Ailesi avukatları, SEGBİS bağlantısı ile sanık beyanlarının alınmasının doğrudanlık ilkesine aykırı olduğu, CMK m.196’ya, AYM ve AİHM kararlarına aykırı olduğu ve sanık polis memurlarının SEGBİS üzerinden dinlenilme kararından dönülmesini talep etti. 

'BULUNDUĞUMUZ YERDEN SAVUNMA YAPMAK İSTİYORUZ'

Mahkeme sanık polis memurlarına savunmalarını nerede yapmak istediklerini sordu. Sanık polis memurları bulundukları yerden savunma yapmak istediklerini, Mahkeme salonuna gelmeyeceklerini beyan etti.

'OLAĞAN BİR CİNAYET İDDİANAMESİ'

Elçi Ailesi avukatları iddianamenin olağan bir cinayet iddianamesi olarak hazırlandığını, Tahir Elçi’nin insan hakları vizyonunu ve lince uğradığı koşulları ve aleyhine yaratılan iklimi görmezden gelerek ele alındığını ifade etti.

AVUKATLARIN TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme sanıkların sorgudan önce müştekilerin katılma talebine ve sanıkların duruşma salonunda dinlenilmesine ilişkin iddia makamında mütalaasını sordu, İddia makamı talebin reddine ve sanıkların bulundukları yerden dinlenilmesine ilişkin talepte bulundu. Mahkeme sanıkların duruşmada bulunmak istememeleri ve SEGBİS üzerinden Elçi Ailesinin avukatlarının sanıklara soru sorma haklarının mümkün olduğu gerekçesiyle Elçi Ailesi avukatlarının taleplerinin reddine dair ara kararını verdi.

'MAHKEMENİZ BU DOSYAYI ÖZENSİZ OLARAK ELE ALIYOR'

Sanık polis memurlarının SEGBİS ortamından savunmalarını alınması için mahal mahkemeleriyle kurulan bağlantılarda bulunması gereken naip hakimlerin yerlerinde olmadıkları tespit edildi. Elçi Ailesi avukatlarının talebi üzerine bu husus kayıt altına alındı. Mahkeme naip hakim bulunmasının zorunlu olmadığından bahisle Elçi ailesi avukatlarının naip hakim bulundurulması ve talimat yoluyla yüz yüze sorgu talebini de reddetti. Elçi ailesinin avukatları mahkemeye “Bir baro başkanının öldürüldüğü bu dosyayı mahkemeniz özensiz olarak ele alıyor” şeklinde itiraz ve beyanlarda bulundu. Mahkeme heyeti açıklama yapmaksızın müzakere etmek üzere duruşma salonundan ayrıldı.

'AVUKATLAR DURUŞMANIN DÜZENİNİ BOZUYOR'

Verilen aranın ardından avukatların söz alma talebi karşısında mahkemece avukatların duruşmanın düzenini bozduğu değerlendirmesi yapıldı.

TÜRKAN ELÇİ: BURAYA GELENE KADAR GÜVENİM TAMDI

Müşteki Türkan Elçi söz alarak kendi duygu ve düşüncelerini içeren beyanda bulunmak isteyerek "Buraya gelene kadar size güvenim tamdı." ifadelerinde bulundu. Mahkemece Türkan Elçi’nin uyarılmasına, aksi halde salondan çıkarılacağına dair ihtar verildi. 

MÜŞTEKİ VEKİLLERİNİN ÇIKARILMASINA KARAR VERİLDİ

Müşteki vekillerinin reddi hakim talep nedenlerini ileri sürmesi üzerine mahkemece müşteki vekillerinin mahkeme salonundan polis zoruyla çıkarılmasına dair ara karar verildi. Ancak avukatların itirazı üzerine Mahkemece yargılama devam edildi.

ELÇİ AİLESİNİN AVUKATLARI: ARKA PLANDA DURANLARIN TESPİTİNİ İSTİYORUZ

Elçi ailesi avukatları söz alarak “Ceza yargılaması insan haklarını doğrudan ilgilendiren bir disiplindir. Biz sadece iddianamede adı geçen sanıkların değil, gerçek anlamda suçluların, arka planda duranların tespitini istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

'ISRARI SÜRDÜRECEKSENİZ ÇEKİLİN'

Elçi ailesi avukatları, "Bu ülkede baro başkanı öldürülüyor, yer yerinden oynuyor, dünya ayağa kalkıyor ama mahkemeniz tutumuyla sadece objektif olmadığını ortaya koyuyor. Bu ısrarınızı sürdürecekseniz mahkeme olarak çekilin.” ifadelerinde bulundu.

'EŞİNİ KAYBETMİŞ BİR KADINA SÖZ VERMEDEN YARGILAMA YAPMAK İSTİYORSUNUZ'

Elçi ailesi avukatlarından Nahit Eren, “Eşini kaybetmiş bir kadına söz dahi vermeden dosyada yargılama yapmak istiyorsunuz. Vicdanlarınızı kapatmışsınız. Bize isteğinizi yapabileceğinizi göstermeye çalışıyorsunuz. Duruşmayı sürdüremiyorsunuz. Tarafsızlığınızı yitirmişsiniz.” dedi.

'ELÇİ CİNAYETİNİ DEVLET CEZASIZ BIRAKACAK SİZ DE ARAÇ OLUYORSUNUZ'

Elçi ailesi avukatlarından Mahsuni Karaman da "Sizin yaptıklarınız tarafsızlığınıza gölge düşürdü. Bu iddianameyi kabul dahi çekilme nedeninizdir. Tahir Elçi cinayetini devlet cezasız bırakacak. Siz de (Mahkeme olarak) buna araç oluyorsunuz" diye konuştu

ERTELENDİ

Mahkeme, Elçi ailesi avukatları tarafından sunulan reddi hakim talebi üzerine, dosyayı bir üst mahkemeye gönderdi. Duruşma, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karar verilmek üzere duruşma 03 Mart 2021 tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Tahir Elçi, 15 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programında "PKK terör örgütü değildir" ifadelerinde bulunmuştu. Bunun üstüne kanala 700 bin lira para cezası kesilirken, Elçi 20 Kasım günü Diyarbakır'da, barodaki odasında gözaltına alınarak İstanbul'a getirilmişti. Elçi, savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmesine karşın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Elçi hakkında, "terör örgütü propagandası" suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Elçi bu gelişmeler sonrasında 28 Kasım 2015'te Diyarbakır, Sur'daki Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sırasında öldürülmüştü.

İDDİANAME

20 Mart 2020 tarihli 41 sayfalık iddianamede, Elçi’nin vurulduğu sırada aynı noktaya ateş eden üç polis sanık olarak yer alıyor. İhraç edilen polis memuru M.B. ile halen aktif görevde bulunan polis memurları S.T. ve F.T. hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası  talep ediliyor. 

SON DAKİKADA YENİ İDDİANAME EKLENDİ

İddianamede, Elçi’yi, kimin vurduğunun net olarak tespit edilemediği vurgulanıyor. Dava dosyasına son dakikada, Yakışır hakkında 15 Eylül 2020’de hazırlanan bir iddianame daha kanıt olarak konuldu. Bu iddianamede de firari durumdaki Yakışır’ın, “devletin birliğini bozmak” ve “Kasten öldürmek” suçlarından cezalandırılması talep ediliyor.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ