HDP: Alevilere yönelik tehditlere son verilmelidir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından, İstanbul'un Pendik ilçesinde Alevilerin yaşadığı bir apartmanın bahçe duvarına "Alevilere ölüm" yazılarak üzerine çarpı işareti konmasıyla ilgili açıklamada yapıldı. HDP tarafından yapılan açıklamada, "Alevilere yönelik tehditlere ve dışlayıcı politikalara son verilmelidir" denildi.

İstanbul Pendik'te Alevilerin yaşadığı bir apartmanın bahçe duvarına “Alevilere ölüm” yazılarak üzerine çarpı işareti konulduğu hatırlatılan HDP açıklamasında; “Alevilere yönelik bu tür tehdit içerikli saldırıları yapanlar etkili bir soruşturmaya tabi tutulmadıklarından dolayı, saldırılarını sürdürmektedirler” denildi.

Alevilere yapılan hakaretleri fikir özgürlüğü kapsamında değerlendiren siyasallaşmış yargı kararlarının saldırganları cesaretlendirdiği ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi; 

“Maraş’ın, Çorum’un, Sivas'ın katillerinin dahi cezalandırılmadığı bir ülkede Alevilere karşı her türlü nefret suçunun ve hakaretin rahatlığı nedeniyle, Alevilere yönelik tehditlerin boyutları her geçen gün artarak devam ediyor. Failleri koruyan kararlar, Alevileri ülkede, 'güvercin tedirginliğiyle' yaşamak zorunda bırakıyor.”

“Alevi vatandaşlara yapılan sözlü, yazılı ve fiziki saldırıların artmasının en önemli nedeni, kullanılan ayrımcı siyasi dil ve tek adam rejimine ait kamu otoritesinin işlenen nefret suçlarına karşı etkili tepki göstermemesidir” denilen açıklamada Pendik'teki saldırıyı gerçekleştiren saldırgan veya saldırganların derhal bulunup, etkili bir şekilde yargılanması gerektiği söylenerek saldırı kınandı.


PAYLAŞ