'Grip aşısı, belirlenen risk grupları sıralanarak yapılacak'

AA

Grip aşısının fiyatı 72.64 lira olarak duyuruldu. Sağlık Bakanlığı tarafından, grip aşısıyla ilgili yapılan açıklamada, "Belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür" denildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de 9 bin 445 kişi koronavirüs nedeni ile hayatını kaybetti, hasta sayısı 351 bin 413'e yükseldi. 

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:
 
"Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür.
1-Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.
2. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır.
3. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır."


PAYLAŞ