Orman arazilerinin şirketlere kiralanmasına onay

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ilk 8 maddesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklifin kabul edilen maddeleri arasında en dikkat çekeni orman alanlarının şirketlere açılması.

'GERİ KALMIŞ ÜLKELER YAPAR'

Orman Mühendisi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, yasayı "Geri kalmış ülkeler ekonomik bozukluklarını gidermek için ormanlarını piyasanın emrine açar" diyerek yorumladı.

29 YILA KADAR İZİN

İlgili maddeye göre devlet ormanlarındaki “bozuk orman alanları”nda orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, orman alanlarından üretilen odun dışı ürünlerin mamul ya da yarı mamul olarak işlenmesi amacıyla tesis kurulmasına, bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek. Ancak saha tesliminden itibaren 2 yıl içinde tesislerin işletmeye alınmaması halinde izin iptal edilecek. Orman sınırları içerisinde söz konusu faaliyetleri izinsiz yapanlar veya tesis kuranlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

Orman Kanunu'na, Savunma Sanayii Başkanlığınca yapılacak savunma amaçlı tesislerle bunların müştemilatlarına bedelsiz olarak izin verilmesi de ekleniyor.

Özel orman kapsamındaki yerlerde bulunan ağaçlar izinsiz kesilemeyecek. İzinsiz kesilen ağaçların dikili kabuklu gövde hacminin 5 metreküpe kadar olması halinde 500 lira, bu miktarı aşan her bir metreküpü için ilave 100 lira idari para cezası verilecek. Düzenlemeyle, Adana'nın Karataş ilçesinde su ürünleri yetiştiriciliği konulu Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.

ALKOL KISITLAMASINDA CEZA ARTIŞI

Teklifteki düzenlemelere göre alkollü içkileri otomatik satış makineleriyle satan, oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edenler ile basın, yayın yoluyla tüketicilere satan, postayla satışını yapanlara 20 binden 100 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.

Saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Alkollü içkileri 18 yaşını doldurmamış bireylere satan veya sunanlar ile 22.00 - 06.00 saatlerinde perakende olarak satanların, bu fiilin işlenmesinden sonraki 5 yıl içinde üçüncü defa söz konusu yasağı ihlal etmeleri halinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış belgeleri iptal edilecek. Bu kişilere 2 yıl süreyle söz konusu belgenin yenisi verilemeyecek.

'29 YIL SONRA ORTADA ORMAN KALMAZ'

Kanun hakkında görüşlerine başvurduğumuz Orman Mühendisi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamu yararı altında ormanları piyasanın kullanımına açtığını söyledi. AKP iktidarından önce de durumun aynı olduğunu belirten Atmış, bu tür düzenlemelerin geçmişte Anayasa Mahkemesinden döndüğünü bu dönemde ise kolaylıkla yasalaştığını ifade etti.

'EKOSİSTEMİ YOK EDERSİNİZ'

Ormanların sadece ekonomik göstergeleri iyileştirmek için sömürülen bir doğal varlık haline geldiğini belirten Altmış sözlerini şöyle sürdürdü: “Aşama aşama uyguluyorlar. Turizmde uyguluyorlar, ekonomide uyguluyorlar. Altyapı tesisleri, enerji için uyguluyorlar. Kanun’da ‘bozuk orman alanları’ diyor. Orman ne için bozuktur? Şunun için bozuktur, odun verimi açısından verimli değildir. Ama orası orman ekosistemi içindedir. Orman bir ekosistemdir. O bölümü yok ederseniz, ekosistemi yok edersiniz. Bu iktidar ormanın ne olduğunu bilmiyor. Ormanın bir ekosistem olduğunun farkında değil. Bozuk orman diyerek burası işe yaramaz demeye çalışıyorlar. Ormanlara dokunmuyoruz ama buraları değerlendiriyoruz izlenimi oluşturmaya çalışıyorlar. Orada çok önemli bitkiler vardır, orada ağaç yoktur ama ekosistem açısından çok değerlidir. Ama bunlar bir şekilde niteliksizleştiriyorlar ormanları. Orman ekosistemini yok sayıyorlar.”

'AĞAÇLANDIRMA ADI ALTINDA TALAN'

Geri kalmış ülkelerin ekonomik bozukluklarını gidermek için ormanlarını piyasanın emrine açtıklarını belirten Orman Mühendisi Prof. Dr. Erdoğan Atmış, Brezilya, Kolombiya, Endenozya ve Türkiye gibi ülkelerde durumun böyle olduğunu belirtti. Türkiye’de son 10-15 yıldır ormanların yok edildiklerini, iktidarın ağaçlandırma, fidan dikimi şovlarıyla bunu örtmeye çalıştığını belirten Altmış şunları söyledi:

“Ormanların ne kadar arttığını halkı yanıltarak anlatacaklar. Ormanlar ne yazık ki ekonomiyi iyileştirmenin bir aracı olarak görünüyor. Ve ormanların korunması dışında her türlü iş yapılıyor. Burada benim meslektaşlarım da sorumlu. Buna fırsat veriyorlar. Her şeyi güllük gülistanlık gösteriyorlar. Ama öyle değil. Bu bir sömürüdür. Ormanların ve doğal varlıkların sömürüsüdür. Halkın yararına bir şey yok. Halkın yararına olsa ormanlar, ekosistem korunur. Bu doğal varlıkların sömürülmesidir”

'DÜĞÜN SALONU YAPILIYOR'

Ormanlık bir alanın 29 yıl işletildikten sonra ekosisteme büyük zarar vereceğini belirten Altmış, “Turizm tesisleri için bu süre 49 yıl. 49 yıl sonra orada orman kalmıyor. Sadece kağıt üzerinde orman mülkiyeti olarak kalacak. Devlete ait orman olarak kalacak ama uygulamada buralarda orman ekosistemi olmayacak. Tabiat ormanları, kent ormanları gibi. Bunları da ormandan ayırdılar, kişilere verdiler. Kişiler kendi çiftliğiymiş gibi kullanıyor. Buralarda lokanta, düğün salonu yapanlar var. Ormanlar kolayca elde edilebilir, istenilen yere dönüştürülebilir hale geldi. Ormancılık anlayışına göre yönetilmiyor ormanlar. Kimi zaman maden çıkarılıyor, kimi zaman turizm tesisi yapılıyor, kimi zaman eğitim tesisi kuruluyor. Sömürülecek kaynak olarak görülüyor.” dedi. 

Evrensel


PAYLAŞ