Bilimsel araştırmalara ayrılan kaynak ile mutfak araç gereci

Fotoğraf: Twitter

Cumhuriyet Üniversitesi'nin bilimsel araştırmalar için ayrılan kaynak ile mutfak araç gereci aldığı ortaya çıktı. 

MUTFAK ARAÇ GERECİ VE TADİLAT

Üniversitenin, özel bütçeden alınması gereken bazı demirbaşları, bilimsel araştırma projeleri için ayrılan kaynaklar ile karşıladığı tespit edildi. Sayıştay’ın Cumhuriyet Üniversitesi’ne ilişkin denetim raporunda, “Bilimsel araştırma projesine ayrılan kaynakların bilimsel altyapı ve destek hizmeti yerine idare hizmetlerinde kullanılacak demirbaşların alımında kullanıldığı görülmüştür. Bu çerçevede bilimsel araştırma projeleri kapsamında yazılım ve mutfak araç-gereçleri alımı ile mutfak tadilatı gibi yapımlar tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

BİLİMSEL PROJE ADI ALTINDA ALTYAPI PROJELERİ DESTEKLENDİ'

Birgün'den Mustafa Bildircin’in haberine göre Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne (NEÜ) yönelik Sayıştay denetimleriyle de, üniversite yönetiminin, “Bilimsel Araştırma Projesi” adı altında, “Bilimsel proje” tanımına uygun olmayan bazı projeleri desteklediği öğrenildi.

'BİLİMSEL PROJE'

NEÜ’ye yönelik Sayıştay Denetim Raporu’na göre, alt yapı projeleri ile malzeme ve teknik alet alımı işleri, “Bilimsel Proje” adı altında desteklendi. Destek verilen projelerin bilimsel araştırma projesi olmaktan çok, üniversitenin normal eğitim faaliyetlerini yürütmesine katkı sağlayacak projeler olduğu bildirildi. Üniversite yönetimince desteklenen projelerden bazıları şöyle sıralandı:

* Bilim ve Teknoloji Araştırma Uygulama Merkezi Bünyesindeki Spektroskopi ve Numune Hazırlama Altyapısının Güçlendirilmesi.

* Necmettin Erbakan Üniversitesi Simülasyon ve Modelleme Uygulama ve Araştırma Merkezi Altyapı Projesi.

* Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Demirbaş İhtiyacı.

* İtki ve Yanma Laboratuvarı Altyapı Projesi


PAYLAŞ