TGS, gazetecilerin yıpranma payı hakkı için TBMM'deki partilerle görüştü

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazetecilerin yıpranma hakkı için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) grubu bulunan siyasi partilerle görüştü.

MATBAA EMEKÇİLERİNİN DE KAPSAMA ALINMASI TALEP EDİLDİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazetecilerin yıpranma hakkının yasal güvence altına alınması için Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerle görüştü. Gazeteciler, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen yasa teklifinde gazetecilerin yıpranma payı için basın kartı şartının kaldırılması ve matbaa emekçilerinin de kapsama alınmasını talep etti.

VERİLEN SÜRE 14 KASIM 2020 TARİHİNDE SONA ERİYOR

Gazetecilere çalışma koşullarının yıpratıcılığı nedeniyle erken emeklilik sağlayan ve 1977'de tanınan fiili hizmet zammı hakkı (yıpranma payı) 2008'de iptal edilmiş, 2013'te yeniden getirilmişti. 2013'te getirilen düzenlemeyi ise Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz Şubat ayında kanunun sadece basın kartı sahibi gazeteciler için uygulanmasının eşitsizliğe neden olduğunu belirterek iptal etmişti. Yüksek Mahkeme hükmün iptal edilmesi nedeniyle doğacak hukuksal boşluğun kamu yararını ihlâl edecek nitelikte görülmesi nedeniyle de iptal hükmünün Resmi Gazete'de yayınlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girmesini uygun görmüştü. Verilen süre 14 Kasım 2020 tarihinde sona eriyor.

GAZETECİLERE YÖNELİK YIPRANMA HAKKINA İLİŞKİN MADDENİN KAPSAMININ GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Genel Sekreter İlkay Akkaya ve TGS Hukuk Müşâviri Av. Meliha Selvi bu sorunun çözülmesi için Meclis’te grubu bulunan syasi partilerin temsilcilerini ziyaret etti. Fiili hizmet zammından faydalanabilmek için basın kartı koşulunun kaldırılmasını ve matbaacılara da fiili hizmet zammı verilmesini talep eden heyet, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'a gazetecilerin yıpranma hakkına ilişkin bilgi verdi. Heyet, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde olan kanun teklifindeki, gazetecilere yönelik yıpranma hakkına ilişkin maddenin kapsamının genişletilmesini istedi.

Evrensel


TGS

PAYLAŞ