Cezaevlerinde e-görüş dönemi

Fotoğraf: AA

Adalet Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği toplantıda, cezaevlerindeki mahkumların aileleriyle ve bazı durumlarda doktorlarıyla “e-görüşme” yapabileceği açıklandı.

'FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUZ'

Pilot uygulaması Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirileceği belirtilen projeyle ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şunları söyledi:

"Bu proje ile artık hükümlüler eş, çocuk, aile ve yakınlarıyla irtibatlarını sağlayabilecek, bağlarını güçlü tutacaklardır. Bu imkanın, aynı zamanda hükümlülerin rehabilitasyonuna da katkı sağlayacağına inanıyoruz. Görüntülü görüşme imkanının, hükümlü yakınları açısından da çok faydalı olacağına inanıyoruz. Yakınları hükümlülerle görüntülü görüşecekler, böylece seyahat etmek, masraf yapmak zorunda kalmayacakları gibi bir ilden başka bir ile gitme ya da rahatsızlığı, hastalığı nedeniyle gidemeyecek olanların yakınlarıyla görüşme imkanına sahip olması sağlanacak. Çocukların cezaevinin o ortamına girip örselenmesini önleyecek şekilde görüntülü görüşme yapılması da çocuğun üstün yararına matuf çok önemli adım olarak değerlendirilmeli. Salgın süreci de projenin ne kadar anlamlı olduğunu ortaya koymuştur."

'ELEKTRONİK SAYIM, SAĞLIK HİZMETİNE ERİŞİM, DİLEKÇE, KANTİN...'

Gül, görüntülü görüşmenin yanı sıra elektronik sayım, sağlık hizmetlerine erişim, dilekçe hakkının kullanılması, kitaplara erişim, kantin siparişi ve ödemeleri gibi çok hizmetin de projede yer aldığını ifade etti. Gül, artık cezaevlerindeki kantin siparişinin elektronik ortamda yapılacağını, bu nedenle artık kurumlardaki emanet para bürolarının ortadan kaldırılacağını bildirdi.

AA


PAYLAŞ