HDP'li Toğrul: Maraş'ta ölüme neden olan atıkların cinsi nedir?

Fotoğraf: Evrensel

Kahramanmaraş’ın Aksu Çayı yakınlarında halkın tepkisine rağmen çöp yakma alanı oluşturuldu. Bir yurttaşın 6 keçisinin yanarak can vermesi üzerine yakıcı atıkların üstünün örtüldüğü iddia edildi. Köylülerin yaşam alanlarında yapılan bu alana tepki göstermesi üzerine yetkililerin yakıcı atıkların üzerinin alelacele toprakla kapattığı belirtildi. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, ölüme neden atıkların cinsini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.  

'PROJE O DÖNEM İÇİN İPTAL EDİLMİŞTİ'

Aksu Çayı’nın dere kenarına boşaltılan ve yakılan çöplerin uzun zamandır bölge halkının tepkisini çektiğini söyleyen Toğrul, “Aynı bölgede daha önce de çöp toplama alanı oluşturulmak istenmişti. Fakat köylüler yaşam alanlarına çok yakın olması hasebiyle bu projeye ciddi anlamda karşı çıkmışlardı ve proje o dönem için iptal edilmişti” dedi. Aynı zamanda söz konusu bölgede yaklaşık 10-20 metre derinlikteki çukurların açıldığı ve nereden getirildiği bilinmeyen atıkların döküldüğünün söylendiğini ifade eden Toğrul, “Bölge halkının iddia ettiğine göre dere kenarına boşaltılan atıkların, kum, toz ve kirece benzemediği, üzerinde yüründüğünde içine batan farklı bir madde olduğu söylenmektedir” diye belirtti. Atıkların döküldüğü bölgede yaklaşık 10 gün önce hayvanlarını otlatan bir yurttaşın, 6 keçisinin yanarak can verdiğini iddia eden Toğrul, “Bunun üstüne yetkililer tarafından söz konusu yakıcı attıkların üzerinin alelacele toprak ile kapatılmaya çalışıldığı ve sürü sahibine 6 keçinin parasının verilip olayın üstünün kapatıldığı iddia edilmektedir” ifadelerini kullandı. 

Toğrul Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti: 

  1. Narlı-Maksutuşağı bölgesindeki Aksu Çayı kenarına bölge halkının tepkisine rağmen ısrarla çöp toplanmasının ve çöplerin yakılmasının nedeni nedir? Bölgeye şu ana kadar kaç ton çöp taşınmıştır?
  2. Maksutuşağı bölgesinde daha öncede aynı şekilde çöp toplama tesisi oluşturulmak istenmişti. Fakat bölge halkının tepkisi sonucu proje iptal edilmişti. Bunca aradan sonra aynı projenin iktidarınız tarafından ısrarla bölge halkına dayatılmasının nedeni nedir?
  3. Aksu Çayı dere kenarına getirilip boşaltılan çöp nereden getirilmektedir? Çöp toplama alanı olarak söz konusu bölgenin özellikle seçilmesinin nedeni nedir? 
  4. Narlı-Maksutuşağı bölgesindeki Aksu Çayı kenarında açılan çukurlar kim tarafından açılmıştır? Ve bu çukurlar ne amaçla açılmıştır? 
  5. Çukurların içine dökülen ve 6 keçinin yanarak ölmesine yol açan atıkların cinsi nedir? Zehirli olduğu düşünülen atıklar ile ilgili herhangi bir numune alınıp araştırılmış mıdır? 
  6. Bölgede bir yurttaşın 6 keçisinin ölümüne yol açan zehirli atıklar, yarın bir gün insan ölümlerine yol açması ve doğaya zarar vermesi durumunda sorumluluk kime ait olacaktır?
  7. Aksu Çayı dere kenarına boşaltılan zehirli maddelerin sularımızı ve ovamızı zehirleyeceği şüphe götürmez bir gerçekliktir. Doğamızı ve coğrafyamızı korumak adına gerekli önlemlerin alınması konusunda bir girişiminiz olacak mıdır?

Evrensel


PAYLAŞ