'İş başvurusunda AKP'ye üyelik istendi' iddiası

İzmir Anadolu Efes Fabrikası için gördüğü iş ilanına başvuran bir kişi, fabrikaya işçi alımı hizmeti veren şirketin "AKP’ye üye olmazsanız işi alamazsanız" dediğini iddia etti.

İzmir Bornava'da yaşayan ve uzun süredir işsiz olan S.M. adlı yurttaş, iş başvurusu için gittiği adreste AKP’ye üyelik şartı istendiğini söyledi. Mezopotamja Ajansında (MA) yer alan habere göre Internette İzmir Anadolu Efes Fabrikası’na işçi alınacağı ilanını gören ve başvuru için verilen telefon numarasıyla görüşten S.M., fabrikanın kasa etiketleme ve paketleme işlerinde çalıştırılmak üzere 30 kişilik işçi alımı yapacağının bilgisini verildiğini söyledi. 

S.M., iş başvurusu için gittiği Özgü İnsan Kaynakları adlı adreste yaşananları şöyle anlattı:

"Aradığım firmanın Özgü İnsan Kaynakları adlı bir şirket olduğunu ve Anadolu Efes fabrikasına işçi alınması için hizmet verdiğini öğrendim. İşe başvurmak için verilen adrese gittim. Bornova'daki Çamdibinde bulunan adrese gittiğimde firma yetkilisi olduğunu söyleyen kişi, 'AKP'ye üye olmazsanız işi alamazsınız' dedi. Ben kabul etmeyeceğimi söyleyip, ayrıldım. 30 kişilik iş ilanına hayli uzun bir kuyruk oluşmuştu. Herkese mi bunu söylüyorlar acaba diye benden sonraki iş kuyruğundan çıkan bir kaç kişiye de 'AKP'ye üye olmazsanız işi alamazsınız dediler mi?' diye sordum. Beni doğruladılar."

"PARTİLERLE BAĞIMIZ YOK"

MA'nın konuyla ilgili görüştüğü Özgü İnsan Kaynakları adlı şirketin yönetici olduğunu söyleyen Oğuzhan Çevik'in, firmanın hiçbir partiyle ilişkisinin olmadığını, kimi çoklu iş alımlarında partilere de haber gönderdiklerini, üyeleri arasında iş arayanlar varsa, onlara ulaşmak için yardım istediklerini söyledi. Çevik'in "Siyasi partilerle bağımız yok. Bugün 400 kişiyle görüştüm, kimseye böyle bir şey söylemedik" dediği belirtildi.

"ÖZGÜ İNSAN KAYNAKLARI İLE ÇALIŞMIYORUZ"

Anadolu Efes yetkilisi ise İzmir'deki fabrikada bir kadro alımının olmadığını, haberde bahsi geçen firma ile de herhangi bir sözleşmelerinin olmadığını söyledi. 


PAYLAŞ