TGC: Talebimiz basın kartı şartının kaldırılması yönünde

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katıldı. Komisyonun gündeminde yer alan Torba Yasa ile gelen yıpranma payının ancak basın kartı olan gazetecilere verileceğini düzenleyen maddeyle ilgili TGC'nin itirazlarını dile getirdi.

5953 Sayılı Basın İş Yasası ile çalışan gazetecilerin tümünün yıpranma payı hakkından yararlanması gerektiğine dikkat çeken ve komisyon üyesi milletvekillerin sorularını da yanıtlayan Taylan Erten şunları söyledi:

"İktidarın torba yasayla Meclise getirdiği yasa maddesine göre sadece Basın Kartı Sahibi olan ve fiilen çalışan meslektaşlarımız yıpranma payından yararlanabiliyor. Bu yasa maddesiyle önceki düzenlemeden farklı olarak yıpranma payı süresi yani fiili hizmet zammı süresi 3 yıldan 5 yıla çıkıyor. Bu değişiklik olumlu. Ama basın kartı zorunluluğu getirilmesiyle gazeteciler açısından hak ihlalinin sürdüğünü düşünüyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak bizim talebimiz basın kartı şartının kaldırılması yönünde. 5953 sayılı Basın İş Yasası ile çalışan ama İletişim Başkanlığının eleştirel yayın yaptıkları için basın kartlarını vermediği binlerce gazeteci var. Bu maddeyle gazeteciler hem basın kartlarını hem de yıpranma payı haklarını kaybetmiş olacaklar. Adaletsizlik ikiye katlanacak.

Basın İş Yasası ile gazeteci olarak çalıştıkları ve mesleğin koşulları nedeniyle yıprandıkları halde İletişim Başkanlığı uygun görmediği için bu haktan yararlanamayacaklar. Dava açmak zorunda kalacaklar. Halkın haber alma ve bilgilenme hakkı açısından gazetecilik mesleğinin yapılması yine zorlaştırılmış olacak. 5953 sayılı Basın İş Yasası ile çalışan tüm gazetecilerin yıpranma hakkından yararlandırılmasını sağlayacak düzenlemenin yapılmasını istiyoruz. Ayrıca gazetecilik yaptıkları halde işverenleri tarafından Basın İş Yasası ile çalıştırılmayan 4857 Sayılı İş Kanunu’na bağlı çalıştırılan meslektaşlarımızın yıpranma payından yararlanmalarını sağlayacak bir düzenleme de mutlaka yapılmalı diye düşünüyoruz."

Tükenmez Haber


tgc

PAYLAŞ