'Bazı yerlerde Covid 19 kaynaklı ölümler doğal ölüm diye işlendi'

AA (Arşiv)

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pandemi Raporu hazırladı. CHP tarafından hazırlanan rapora göre, karantina uygulanmasına rağmen birçok haneye yardım gitmedi, bazı yerleşim yerlerinde koronavirüs kaynaklı ölümler doğal ölüm olarak kaydedildi.

Koronavirüs salgınının başında nisan ayında karantina uygulanan yerleşim yerleriyle ilgili bir rapor hazırlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, vakalarda artış eğiliminin yaşandığı sonbahar döneminde yeni bir rapor daha hazırladı. Pek çok hanede uygulanan karantinaya karşın yardım yapılmadığı belirlendi. Raporda, karantinadaki yerleşim birimlerinde yaşayan halkla yapılan görüşmelerde virüs kaynaklı bazı ölümlerin; “doğal ölüm” olarak kayıt altına alındığı da belirlendi.

KARANTİNA ALTINDA OLAN PEK ÇOK YERLEŞİM YERİNE YARDIM GİTMEDİ

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, karantina altındaki vaka sayılarına karşın karantina altında bulunan yerleşim yerlerinin hiçbirinde yaygın test yapılmadığı belirlendi. Bu nedenle karantinada bulunan yerleşim yerlerindeki vaka sayılarının da kaç olduğu tespit edilemedi. Karantina altında tutulan köy, mahalle, sokaklarda iki haftayı bulan karantina uygulamasına karşın düzenli olarak yardım yapılmadığı belirlendi. 22 Ekim tarihi itibarıyla yaklaşık bir haftadır karantina altında olan pek çok yerleşim yerine yardım gitmediği, vatandaşların kendi imkânlarıyla ihtiyaçlarını karşıladığı ifade edildi.

ÖLÜMLERİN DOĞAL ÖLÜM OLARAK YAZILDIĞI TESPİT EDİLDİ

Adıyaman’da 463 evde karantina uygulaması bulunurken, halk ile telefonla yapılan görüşmeler sonucunda hiçbir eve yardım yapılmadığı ve ölümlerin doğal ölüm olarak yazıldığı tespit edildi. Kırklareli’nin Babaeski ilçesinin Büyükmandıra beldesinde görülen vaka üzerine karantina tedbiri alındığı, ancak uygulamanın vakanın tespit edildiği ana cadde olan Atatürk Caddesi’nde değil de hemen arkasındaki ara yolda bulunan Bağlar Sokağı’nda gerçekleştirildiği tespit edildi. 


chp

PAYLAŞ