Cizre'de iki bin kişiye 'Neden HDP'ye gidiyorsun' telefonu

Şırnak ve ilçelerinde kendilerini “İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim” olarak tanıtan bir ekibin, HDP ilçe yöneticisinin de olduğu çok sayıda kişiyi telefonla arayarak partilerine ilişkin sorular yönelttiği iddia edildi.

Telefonla, “HDP'li olduğunuz için pişmanlık yasasında yararlanmak ister misiniz?”, “PKK’ye katılan çocuğunuzun geri gelmesini istiyor musunuz?” gibi soruların sorulduğu öne sürülürken, bazılarının da evlerine gidildiği iddia edildi.

 Konuya ilişkin MA’ya HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, “Bize gelen şikayetlerden yola çıkarak son üç ayda tespit ettiğimiz kadarıyla sadece Cizre'de bu kişiler 2 bine yakın aile aramış. Bunun yanı sıra son 3 aydır il, ilçe ve belediye meclis üyelerimiz de bu kişiler tarafından aranıyor” dedi.

 Tunç, Cizre'de ilan edilen yasaklardan sonra bazı ailelere karşı bu tür politikaların uygulamaya sokulduğunu hatırlatarak, “O yasaklarda çocuklarını kaybeden aileler ve 90'larda faili meçhule giden kayıp yakınlarına İçişleri Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Birimi olarak kendini tanıtan bir grup tarafından aileler aranarak taciz ediliyor. Bu ailelere 'Neredesiniz, sizinle bir çay içmek istiyoruz, sohbet etmek istiyoruz' şeklinde sıklıkla rahatsız ediliyor” diye belirtti.

 HDP’li Tunç, şöyle devam etti: “Bu taleplerini karşılamayan aileleri ayrıca aranarak, 'İfadeniz var, gelmek zorundasınız' deniliyor. Giden ailelere, 'Çocuklarınız nerde, siz isterseniz dağa çıkan çocuklarınızı geri getirebiliriz. Eğer katılmamızı istemiyorsanız siz gidip çocuklarınızı ikna edip geri getirin' şeklinde baskı yapılıyor. Bize gelen şikayetlerden yola çıkarak bugüne kadar tespit ettiğimiz kadarıyla  sadece Cizre'de son 3 ayda bu kişiler tarafından 2 bine yakın aile arandı. Bunun yanı sıra son 3 aydır il, ilçe ve belediye meclis üyelerimizde bu kişiler tarafından aranarak düşürülmek isteniyor. Aranan kişilerin yönetici, üye veya meclis üyelerimiz olduklarını bildikleri için özellikle bu yöneticilerimiz özel olarak seçilip aranıyor. Yöneticilerimize telefonda açık bir şekilde istihbarattan olduklarını söylüyorlar.”

 


HDP

PAYLAŞ