CHP'li Antmen: Grip aşısı olmak için ölmek üzere olmanız lazım

Fotoğraf: MA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, kronik hastalığı olan yurttaşların sayısının 20 milyon olduğunu belirterek, "Grip aşısı olmak için ölmek üzere olmanız lazım" ifadelerini kullandı. Grip aşısının bulunamayışı ve birçok hasta ve yaşlı yurttaşa aşı yapılamayacağının ortaya çıkması sonrası muhalefetten iktidara yönelik tepki geldi.  

'RİSKLİ GRUPLAR AŞI BULAMIYOR'

Antmen, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sayısının 8 milyon, kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın sayısının da 20 milyon olduğunu söyleyerek “Enfeksiyon bulaşıcı açısından yüksek riskli meslek grubu olan sağlık çalışanlarının sayısı bile 1 milyondan fazla. Altmış beş yaş üstü veya kronik hastalığı olan, obez olan, fabrika kışla bakımevi gibi toplu yaşam alanlarında bulunan milyonlarca vatandaşımız göz önüne alındığında çok daha fazla sayıda aşıya gereksinim olduğu bir gerçek. Oysa şu anda riskli gruplar aşı bulamıyor. Grip aşısı olmak için ölmek üzere olmanız lazım” ifadelerini kullandı.  

'MİLYONLARIN HAYATI YERİNE MİLYON DOLARLAR TERCİH EDİLMİŞTİR'

İktidarın 2011 yılında bir KHK ile Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü kapattığını hatırlatan Antmen; “Akıl alır gibi değil. Bugün yaşanan krizin asıl nedeni oranın kapatılması. Türkiye’de aşı üretilmiyor bütün aşılar ithal. İthal aşı ile bu iş çözülmez. Bunun için de tek yerli üretim yerini kapattılar. Vatandaşı uyutuyorlar. Aşı üretilmiyor. Mustafa Kemal Atatürk döneminde aşı ihraç eden Türkiye’yi bugün dünyadan aşı dilenir hale getirdiler. Türkiye insanı bunu hak etmiyor. Rant ve kar uğruna milyonların canı tehlikeye atılmıştır.  Milyonların hayatı yerine milyon dolarlar tercih edilmiştir. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü derhal açılmalı ve aşı üretimi için gerekli koşulları sağlanmalıdır” dedi.
 
İktidarın ve ortağının hedef aldığı, Türk Tabipleri Birliği’nin aylar öncesinden bir aşı krizinin çıkacağını ve önlem alınması gerektiğini söylediğine dikkat çeken Antman şu ifadeleri kullandı; 

“Peki iktidar ne yaptı? Aşı bulacağına, aşı üreteceğine, o aşıyı üretecek bilim insanlarını hedefe koydu. Dünya korona virüs ile mücadele ederken bizim saray iktidarı ve ortağı da virüsle mücadele eden bilim insanları ile mücadele etti. Aklın bittiği yerdeyiz. İktidar freni boşalmış kamyon gibi ülkeyi uçuruma sürüklemektedir.”

'AŞI, İKTİDARA YAKIN OLANLARA MI YAPILACAK?'

Avrupa Birliği ülkelerinin 200 milyon doz, 67 milyon nüfuslu İngiltere’nin 30 milyon doz, İran’ın ise 7.5 milyon doz aşı temin ettiği haberlerinin medyada yer aldığını vurgulayan Antmen; “Buna karşın ülkemizin 1.3 milyon doz aşı temininin gerekçeleri, temin edilen aşının kimlere yapılacağı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Grip aşısının hangi risk gruplarına, nasıl ve nerede dağıtılacağı şeffaf bir biçimde tüm ana akım medya ve sosyal medya olanakları kullanılarak topluma anlatılmalı, yaşanabilecek krizde sağlık çalışanlarının sorumlu ve yetkili olmadığı vurgulanmalıdır. Aşı, iktidara yakın olanlara mı yapılacak?  Sağlık Bakanı ve iktidar mensuplarının hastanelerine mi dağıtılacak? Bunu derhal açıklamalılardır” dedi.


PAYLAŞ