CHP'nin 'FETÖ’nün siyasi ayağı' kitapçığına yasak

Kolaj: Tükenmez Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki konuşmasının yer aldığı “FETÖ’nün Siyasi Ayağı” kitapçığını Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin yasakladığı ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında verilen yasak kararı ile Sinop’ta bir CHP’linin gözaltına alındığı öğrenildi. Mahkemenin yasak kararının gerekçesinde, CHP’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri suç sayıldı. CHP’nin resmi internet sitesinde halka açık olarak yer almasına karşın hakim ve savcılığın kitapçığın dijital halinin bulamasının gerekçede yer alması dikkat çekti.

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, “21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” başlıklı kitapçığa basım, dağıtım ve satış yasağı getirdi. Sulh Ceza Hakimliği, kitaplara el konulması ve toplanılmasına karar verdi.

KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK

Kararın gerekçesinde, şu ifadeler yer aldı:

“Kitapçıkların CHP yayınları tarafından yayınlandığı kitapçık içeriğinde belirtilmiş ise de, partiye ait yayınların yer aldığı internet sayfasında kitapçığa ait dijital belgeye rastlanılmamış olması, basımı yapan matbaa sahiplerinin basılan kitapçıklara ilişkin sipariş veya teslim formu yahut ücreti almış olduklarını beyan etmeleri karşısında fatura ibraz edememiş olmaları, kitapçık içeriğinde yer alan yazı, yorum ve görsellerin bir siyasi parti başkanının anlatımları olarak ortaya konulmak suretiyle diğer bir siyasi partiye mensup kişileri, kamu görevlilerini ve Cumhurbaşkanı’nı silahlı bir terör örgütü olan FETÖ/PYD ile ilişkilendirilmesi şeklindeki eylemin farklı seçmen kitlesi bulunan iki ayrı partinin temsilcilerini ve seçmenlerini kin ve düşmanlığa tahrik edebilecek nitelik taşıması Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından halki kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarından soruşturmaya başlanılması ile bu suçun Basın Kanunu’nun 25. maddesinde yer alan suçlardan olması hususları birlikte gözetilerek Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yayınları toplatılmasına yönelik talebinin kabulüne dair karar verilmesi gerekmektedir.”

ÖNCE YASAK, SONRA GÖZALTI

Anka'dan Şeyma Paşayiğit'in haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu ile mahkemenin yasak kararının ardından Sinop’ta CHP Genel Merkezi’nden gelen kitapçıkları dağıtan bir CHP ilçe yöneticisinin gözaltına alındığı öğrenildi. CHP Boyabat ilçe yöneticisinin yaklaşık 6 saat süren gözaltı süreci hakkında bilgi veren CHP Sinop İl Başkanı İnan Savaş şöyle konuştu:

“Kitapçıklar Genel Merkez’den geldi. Bir arkadaşımız Boyabat’a giderken kitapları gönderdik. Kitapçıkları gün içinde dağıtmışlar. Bir şikayet üzerine olduğu söyleniyor. Savcılık bilgisi dahilinde Boyabat Emniyeti’ne elden alarak götürmüşler. Bize de çok geç haber verdiler. Gözaltına almışlar, 5 6 saat sonra ancak saldılar. Siyasi partinin kitapçığının engellenmesi, ülkedeki gelinen noktayı gösteriyor.”


PAYLAŞ