Macron, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Magro'yu Paris'e çağırdı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var" dediği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara Büyükelçisi Herve Magro'yu istişarelerde bulunmak üzere Paris'e çağırdı. Macron, Erdoğan'ın hakkındaki sözlerinin "kabul edilemez" olduğunu söyledi. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Erdoğan'ın sözleri kabul edilemez. Asabiyet ve hakaret bir yöntem değildir. Erdoğan'ın siyasi yolunu değiştirmesini istiyoruz çünkü bu her bakımından tehlikeli. Gereksiz polemiğe girmeyeceğiz ve bu hakaretleri kabul etmiyoruz" denildi.

'BU MACRON DENEN ZATIN MÜSLÜMANLARLA DERDİ NEDİR?'

Erdoğan, partisinin Kayseri İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada Fransa'da Muhammed Peygamber'in karikatürlerinin binaların cephelerine yansıtılmasına ve Almanya'da camiye düzenlenen polis baskınına tepki göstermişti. "Güya laikliğin kalesi Fransa'da Peygamber Efendimiz ile ilgili karikatürün bina duvarına yansıtılması en basit tabirle bayağılıktır. İslam düşmanlığının Türk düşmanlığı olduğunu da akıllarımızdan çıkarmamalıyız" diyen Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u hedef alarak şu sözleri sarf etmişti:

"Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir? Öncelikle bir akli noktada kontrol."

'BUNUN ADI ÖZGÜRLÜK DEĞİL İSLAM DÜŞMANLIĞIDIR'

Fransa'daki seçimlerle ilgili de konuşan Erdoğan, "Erdoğan ile uğraşmak sana bir şey kazandırmaz. Seçimlerde akıbetini göreceğiz. Fransa'ya bir şey kazandıramadı ki kendisine bir şey kazandırsın" ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan Fransa'yı Dağlık Karabağ'daki çatışmaların arkasında olmakla da suçlamış ve "Şu anda Azerbaycan'daki felaketlerin arkasında bunlar var. Sadece Ermenilere silah gönderiyorsunuz ve bunlarla barış tesis edeceğinizi zannediyorsunuz" demişti. Erdoğan, Almanya için de "Bunların liderleri ile görüştüğümüzde, 'Nasıl oldu ya' derler. Bunlarda özgürlük yok, laiklik diye de bir şey yok. Hep yalan. Bunun adı özgürlük değil İslam düşmanlığıdır" demişti.

NE OLMUŞTU?

Fransa'da Samuel Patty isimli bir öğretmen, Muhammed Peygamber'in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine gösterdikten sonra başı kesilerek öldürülmüştü. Bunun üzerine Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan karikatürler, ifade özgürlüğüne vurgu yapmak için Montpellier ve Toulouse'daki kamu binalarına yansıtılmıştı.

Ülkede Samuel Paty için binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen anma töreninde öğretmene Fransa'nın en yüksek şeref nişanı olan "Légion d'honneur" verilmişti.

Almanya'da ise Berlin'in Kreuzberg kentinde polis, devletin verdiği koronavirüs yardımlarının usulsüz kullanıldığına dair soruşturma kapsamında Mevlana Camisi'ne baskını düzenlenmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "Polislerin baskın bahanesiyle cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve ibadethaneyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez" diyerek olayı kınamıştı. 


PAYLAŞ