Samsung'un başkanı Lee Kun-hee hayatını kaybetti

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'un başkanı Lee Kun-hee 78 yaşında hayatını kaybetti. 

2014'TE KALP KRİZİ GEÇİRMİŞTİ

Samsung'dan yapılan açıklamada Lee'nin, ailesinin yanında hayatını kaybettiği belirtildi. Kesin ölüm neden açıklanması. Lee,  altı yıl önce kalp geçirmesinden bu yana devamlı bakım altındaydı.

SAMSUNG'UN DÜNYANIN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ FİRMALARINDAN BİRİ HALİNE GELMESİNDE BÜYÜK ROL OYNAMIŞTI

Lee, Samsung Group'u 1938 yılında kuran Lee Byung-chul'un üçüncü oğluydı. Babasının ölümünden sonra 1987'de başkanlık görevini devralan Lee, şirketin dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri haline gelmesinde büyük rol oynamıştı.

'EŞLERİMİZ VE ÇOCUKLARIMIZ HARİCİNDE HER ŞEYİMİZİ DEĞİŞTİRELİM'

Ucuz ve kalitesi düşük ürünler üreten firmayı dünya devi haline getiren Lee, 1993'te çalışanlarına söylediği "Eşlerimiz ve çocuklarımız haricinde her şeyimizi değiştirelim" sözleri ve firmanın stoklarındaki 150 bin adet eski üretim cep telefonunu yakma kararıyla tanınıyor. 

2010'DA YENİDEN SAMSUNG'A DÖNDÜ

Bununla birlikte Lee, hesabına para geçirmek ve rüşvet vermek gibi suçlamalardan da iki defa hüküm giydi. Bu suçlamalar arasında eski devlet başkanı Roh Tae-woo'ya rüşvet vermek de bulunurken, vergi kaçakçılığı ve zimmetine para geçirme suçlamaları sonrasında 2008'de Samsung'un başkanlığından ayrıldı. Üç yıl hapis cezası ise 2009'da başkanlık kararnamesiyle affedildi ve 2010'da yeniden Samsung'a döndü. 


PAYLAŞ