Tezgâhı kaldırılan simitçiye destek eylemi

Şişli Belediyesi’nin gürültü iddiasıyla tezgahına el koyduğu Mehmet Ayışığı’na destek eylemi yapıldı. ‘Sıcak simitler yanıyor’ sloganlarının atıldığı eylemde belediyeye tepki vardı.

Mahallede yaşayanlar ise Ayışığı’ndan rahatsız olmadıklarını belirtmek ve tezgahın geri verilmesi talebiyle bugün Eşref Paşa Sokağı’nda eylem gerçekleştirdi.

Eylem öncesi, simit arabasını süsleyen Ayışığı, kendisine destek veren mahalle halkına teşekkür etti. Simit arabasını balonlarla ve bayraklarla süslyen Ayışığı ile mahalleliler hep birlikte "Sıcak simitler yanıyor" deyip alkışladı.

Belediyenin simit tezgahına el koyma olayını gazeteci Rıfat Doğan sosyal medya hesabından, “Mehmet Ayışığı abi mahalle kültürünün en önemli parçası olan seyyar simitçilerden. Şişli Kurtuluş'ta yıllardır onun 'sıcak sıcak simitler yaniyo' sözleriyle uyanırız. Rahatsızlık vermez, naiftir, gördüğünde ister simit al ister alma "günaydın nasılsın" diye hemen sorar.

Sokak sokak dolaşır ekmeğini bu seyyar satıcılıktan kazanır, şimdiye dek bir şikayet bir itiraz duymadık ancak gel gör ki Şişli Belediyesi kendisine şikayet gittiği gerekçesiyle zabıtayı yollayıp seyyar aracına el koymuş ve sokakta simit satmasını yasaklamış.

Her şey bir yana Şişli Belediyesi, işi gücü bırakıp Mehmet abi gibi insanlarla neden uğraşır? Gürültü kirliliği oluşturuyor diye tezgahına el koymuş. Şişli'de gürültü kirliliği aranıyorsa onlarca başka neden var. Onlarla neden mücadele edilmiyor? Yarın konuyla ilgili eylem var.

Eylem Kurtuluş Eşref Efendi Sokak'ta olacak. Mehmet abiye yapılan bu haksızlıktan geri dönülsün ve bize mahalleliye hiçbir rahatsızlığı olmayan bu insanın ekmeğiyle oynanmasın” şeklinde duyurmuştu.

 

 


PAYLAŞ