‘Şimdi bir kurbağanın içebileceği su bile yok’

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı'na karşı direnen köylü kadınlar, Ankara’ya yürüyeceklerini söyledi.

Kirazlıyayla kadınları şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 'çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu' raporunun ve projenin iptal edilmesini isteyen köylüler, gece gündüz arazilerinde nöbet tutuyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen bir köylü kadın, "Gelsin, görsün burayı. Öyle masabaşındakine benzemiyor. Buraya gelsin, biz adalet istiyoruz" diye sitem etti.

ANKA'dan Berkay Varol’a konuşan Kirazlıyaylalı kadınlar, davanın istedikleri gibi sonuçlanmaması durumunda, sorunlarını anlatmak için hep birlikte Ankara'ya yürüyeceklerini dile getirdiler.

‘BİR KURBAĞANIN İÇEBİLECEĞİ SU BİLE YOK’

Kuruyan gölden tüm köylünün daha önce yararlandığını belirten 72 yaşındaki Kirazlıyaylalı bir kadın, "Bu gölün daha önce kuruduğunu hiç görmedim. Hayvanlarımızı burada sulattık, halımızı kilimimizi burada yıkadık, çocuklarımızla burada piknik yaptık, misafirlerimiz burada ağırladık ama göletimizde şimdi bir kurbağanın içebileceği su bile yok" diye sitem etti.

 

 


PAYLAŞ