Fauci'den aşı tahmini

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ensitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, aşı denemelerinden birinin etkili olup olmadığının kasım sonu-aralık başı netleşeceğini söyledi. Fauci, "Nüfusun önemli kısmının salgın dinamiklerinde ciddi etki yaratacak şekilde aşılanması 2021'in ikinci veya üçüncü çeyreğinden önce gerçekleşmeyecek" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Donald Trump'ın 'yıl sonuna kadar aşı' vaadine tepki gösteren Fauci, ilk olarak risk altındaki kişilerin ve sağlık çalışanlarının aşılanacağını da vurguladı.

'YILIN İKİNCİ VEYA ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDEN ÖNCE GERÇEKLEŞMEYECEK'

BBC'ye konuşan Fauci  "Kasım sonuna veya aralık başına gelindiğinde herhangi bir aşının güvenli ve etkili olup olmadığını biliyor olacağız. Nüfusun önemli bir kısmının salgının dinamikleri üzerinde ciddi bir etki yaratacak şekilde aşılanması ise yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinden önce gerçekleşmeyecek" dedi.  

'EĞER AKILLICA DAVRANIRSANIZ, EKONOMİYİ TAMAMEN KAPATMADAN BİLİMİ VE KAMU SAĞLIĞI TEDBİRLERİNİ DİKKATE ALABİLİRSİNİZ'

Fauci BBC ile söyleşisinde, siyasetçilere korona virüsü konusuna bilimi dikkate alma çağrısında bulundu. Trump'ın seçime giden süreçte aşı ve salgın konusundaki açıklamalarını eleştiren ABD'li doktor, siyasetçilerin ve önde gelen isimlerin bilime kulak vermesinin 'çok önemli' olduğunu söyleyerek "Davranışları olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyebilirler" dedi.  Fauci, korona virüsünü atlatan Trump'ın artık bağışıklık kazandığı ve 'herkesi öpebileceği' yönündeki açıklamalarında bilimseş davranmadığını söyledi. Fauci, ABD Başkanı'nın 'bilim insanlarını dinlemenin ekonomik buhran yaratacağı' iddiasına da tepki göstererek, "Eğer akıllıca davranırsanız, ekonomiyi tamamen kapatmadan bilimi ve kamu sağlığı tedbirlerini dikkate alabilirsiniz" diye konuştu.


PAYLAŞ