Erdoğan’dan ABD’ye: Yaptırımın neyse geç kalma yap

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Malatya 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım tehditlerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kiminle dans ettiğinizin farkında değilsiniz. Yaptırımın neyse geç kalma" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da “yatıp kalkıp kendisiyle uğraştığını” söyledi.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

“Dünyanın pek çok yerinde ve bölgemizdeki kimi ülkelerde de benzer mücadeleler yaşandı. Şu son zamanlarda Fransa'nın başındaki zat, şaşırmış. Yatıyor, kalkıyor Erdoğan'la uğraşıyor. Önce sen kendine bak, nereye gidiyorsun ona bak. Bu bir vaka... Kontrolden geçmesi lazım.”

Erdoğan, kendisine “terörist” diyen Hollanda Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wilders’a sert tepki gösterdi:

“Bir de Hollanda'da milletvekili müsveddesi var. Kalkmış bizimle ilgili bir şeyler yapıyor. Haddini bil. Kiminle yol yürüdüğünü hiç hesap ettin mi? Faşizm bizim kitabımızda yok, faşizm sizin kitabınızda var. Faşizmi Almanya'da, İtalya'da yaşadık, Nazizm’i yaşadık. Siz onlarla yol yürüdünüz.”

Bazı ABD’li yetkililerin Azerbaycan’a telefon açıp Türkiye aleyhinde konuştuğunu söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bazı Amerikalılar çıkıyor, İlham kardeşimi arıyor, diyor ki 'Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz, Erdoğan var, Türkiye var. Biz Türkiye'ye de yeri gelirse yaptırım uygularız.' Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin. Yaptırımın neyse geç kalma yap.”

 


PAYLAŞ