Kuş cenneti Kuyucuk tamamen kurudu

Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan, Kars'ın Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü kurudu.

230'un üzerinde kuş türünün tespit edildiği göl, her yıl ekim ayının sonu ile kasım ayının ilk haftasında yaklaşık 40 bin göçmen kuşu ağırlıyordu. 1997 yılında 13 metre derinlikte olan gölün su seviyesi yanlış kullanım nedeniyle sürekli düştü. Bir yandan köylerin içme suyu, diğer yandan hayvanlar için yapılan göletler, göl suyunu olumsuz etkiledi.

 En son 2014 yılında kuruma noktasına gelen gölün su akışı, çevresinde yapılan gölet ve barajlar nedeniyle tamamen durdu. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği Erzurum DSİ 8'inci Bölge Müdürlüğü sondaj ekibince, göl yakınında belirlenen mevkide 12 Eylül 2019 tarihinde su sondajı çalışmalarına başlandı. 18 gün süren sondaj çalışmalarında beslendiği yer altı suları tekrar pompa yardımıyla göle verilmeye başlandı. Uzmanların “kalıcı olmadığı” uyarılarına rağmen devam edilen sondaj çalışmaları başarılı olmadığı gibi gölü de kurumaktan kurtaramadı.

‘ÖRDEK VE YABANİ KAZLAR ÇOK GELİRDİ’

Yıllardır çok sayıda turisti göle taşıyan taksici Osman Uluçay, şu anki tabloya karşı yetkililerin harekete geçmesini istedi. Uluçay, “Kuyucuk Gölü 420 hektar bir alandı. Zamanla kurumaya yüz tuttu ve kimse de el atmadı. Eskiden burası her çeşit kuş türüne ev sahipliği yapardı. Bunu gören turistler buraya akın ederdi. Şimdi gördüğünüz gibi çöl olarak kaldı. Artık köylüler gölde ekin yapıyor ve hayvanlarını otlatıyor. Kuş çeşitliliği ile insanları kendine hayran bırakan tarihi bir göldü. Özellikle ördek ve yabani kazlar çok gelirdi buraya. Bu manzara karşısında yerli ve yabancı turistler gelir fotoğraf çekerdi. Eskiden buraya ‘kuş cenneti’ derlerdi. Şimdi ise çöle döndü” diye konuştu.

 

MA


PAYLAŞ