Mithat Sancar: Bir alo AKP hattı kurmuşlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki konulara dair açıklamalarda bulundu.

HDP Eşbaşkanı Sancar’ın yaptığı konuşma özetle şöyle:

‘KOBANİ SORUŞTURMASI ÜZERİNDEN’ SEÇİM MESAJI

İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye saldırıdır. Bundan başka hiçbir konuda bu kadar tutarlılık yok. Bunun nafile olduğunu anlatıyoruz ama nafile anlamıyorlar. Bunu anlatmanın etkili yolunu bulacağız o da mücadeleyi yükseltmektir. Mücadeleyi yükselterek bunu iktidara anlatacağız. Saldırdıkça nasıl kaybettiklerini anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. O zaman kurulacak adil yargı düzen önünde bütün bu kumpasların saldırıların hesabını verecekler.

Biz de onlara hatırlatacağız gördüğünüz gibi hiç bir zulüm ve adaletsizlik yapanı yanına kar kalmaz. Sadece son bir ay içinde yüzlerce partili arkadaşımız gözaltına alındı. Hiçbir somut gerekçe yok. Raflarda dosyalar var. Bunları ihtiyaçlarına göre güncelliyorlar, HDP’yi nereden sıkıştırırız diye bir gece plan yapıyorlar. Bu dosyaları raflardan indiriyorlar. Savacılara talimatlar gidiyor, savcıları gözaltı kararlarını imzalıyor ve operasyonlar başlıyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ama bu kısır döngünün bizi yıldıramadığını, bezdiremediğini görmüyorlar, görmek istemiyorlar. Tükenen saldırganın kendisidir. Tükendikçe saldırması da kaybettiğini görmesindendir.

Seçimler geldiğinde bu iktidarı ne kadar gönderebileceğimizi de göreceğiz. Bunu bekleyerek, sadece seçimlere bel bağlayarak, bugünkü mücadeleyi yok sayarak bunu başaramayız. Mücadele her gün yeniden kurulmalıdır. Demokrasi özgürlük eşitlik ve hak mücadelesi asla ertelemeye gelmez. Ya her gün yeniden mücadele ya da bu zulmün ömrünün daha da uzaması. Bu iki seçenek birlikte her gün yeniden mücadele ve kararlı cesur duruş; hepimizi bekleyen asıl görev budur. HDP bu konuda çok nettir. Her türlü hak mücadelesi içinde üzerine düşen görevi tereddütsüz yerine getirecektir.

GÖZALTILAR ZİYARETİMİZDEN BİR GÜN ÖNCE YAPILMIŞTIR

Bu gözaltılar bizim Diyarbakır programımızın başlamasından bir gün önce yapılmıştır. Sanki bizim halkla buluşmamıza engel olabileceklermiş gibi. Sanki bizim programlarımıza engel olacaklarmış gibi. Ama engel olamadılar, bu operasyonlara rağmen sivil toplum kuruluşları ve halkımızla buluştuk. Belki etrafımıza çember ördüler, belki önümüzü barikatlarla kestiler, esnaf gezisi sırasında durdurmaya çalıştır. Ama halkımız alkışlarla gülümsemelerle ve zılgıtlarla selamlamayı bildi bizleri. Biz de gönlümüzle, gözümle birlikte olduğumuz haklarını sonuna kadar koruyacağız ve mücadeleye bir ana bile duraksamadan sürdüreceğimiz belirtik, bunu halkımıza söyledik, alkışlarını aldık, dualarını aldık, desteklerini aldık. Bu da bu iktidara dert olmaya devam ediyor.

‘ALO AKP HATTI’ KURULMUŞ

Bir alo AKP hattı kurmuşlar. Şırnak ve ilçelerinde kendilerini İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim olarak tanıtan kişiler, aralarında HDP’li Meclis üyelerinin de bulunduğu kişileri telefonla arıyorlar. ‘HDP’li olduğunuz için pişmanlık yasasından yararlanmak istiyor musunuz?’ gibi sorular soruyorlar. Saçmalamanın sonu yok. Cizre’de iki binden fazla aile aranmış ve ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye soru sorulmuş. Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir. HDP Şırnak halkının kimliğidir, HDP Kürt halkının ve bütün ezilenlerin onurudur. Elbette HDP’ye gidecekler, HDP’ye sahip çıkacaklar ve hiçbir güç onları bundan alıkoyamayacak.

 

‘YANDAŞI BESLEYEN BÜTÇE’

Meclis’e getirilen 2021 yılı bütçesi, halk bütçesi değil. Ülkenin kaynaklarını savaşa aktararak, yoksullaşmayı derinleştiren bir bütçedir. İktidarın ömrünü uzatmak için yandaşı besleyen bir bütçedir” diye konuştu.

‘ASKIDA EKMEK’ TARTIŞMALARI

Askıda ekmek yoksulların, ezilenlerin kendi aralarında geliştirdikleri bir dayanışmadır. Dayanışma yukarıdan dayatma ile olmaz, gönül birliği ile olur. Sefalet değil, adalet istiyoruz, sosyal hak istiyoruz. Bunun için bütün yoksullarını birlikte mücadelesini istiyoruz.

DEMOKRATİK CUMHURİYET

Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluşundan beri en temel sorun Cumhuriyetin bir tür demokrasi ile buluşamamasıdır. Ve o günden bu güne yaşanan sayısız acının krizini, bocalamanın, açmazısın temelinde de Cumhuriyetin demokrasi ile bulaşamamış olması vardır. HDP’nin en temel hedefleri arasında Demokratik Cumhuriyet başta geliyor. Biz cumhuriyeti demokrasi ile buluşturmak istiyoruz. Eğer Cumhuriyet demokrasi ile buluşmazsa ne Cumhuriyet kalır ne demokrasi. Eğer Cumhuriyet ile demokrasiyi buluşturamazsak ve Demokratik Cumhuriyeti kuramazsak, 100 yılda demokrasiyi de mumla arar hale geleceğiz.

 


HDP

PAYLAŞ