'Grip aşısı yaptırması için öncelik verdiğiniz VIP hasta listesi var mı?'

AA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, çözülemeyen aşı krizini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu. HDP'li Ersoy, "Riskli hasta olma kriterlerini neye göre belirliyorsunuz ve grip aşısında da öncelik tanınan VIP hasta listesi var mı?" diye sordu.

'KANSER HASTASI OLAN BİR ÇİFTTEN BİRİ RİSK GRUBUNDA YER ALIRKEN DİĞERİ RİSK GRUBUNDA SAYILMAMIŞTIR'

HDP Milletvekili Oya Ersoy, kronik hastalığı bulunan ve 65 yaş üstü birçok hasta yurttaşın grip aşısı olmak için aylar önce eczanelere isimlerini yazdırarak sıraya girdiklerini ancak Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan risk durumlarına göre e-Nabız sistemi üzerinden, risk grubunda olup olmadıklarına göre grip aşısını, hekimler tarafından sadece “Reçetem Sistemi” üzerinden yazıldığına dair değişiklik yapıldığını hatırlattı. Önerge metninde, Aile Hakimliğine başvuran binlerce kronik hastalığı olan yurttaşa "e-Reçete" üzerinden sistem onay vermeyerek aşı olamayacağı bilgisi verildiği özellikle kalp, tansiyon, şeker hastalığı yaşayan ve hatta birçok kanser hastalığı olan yurttaş, sistemde adlarının çıkmadığı, “Sağlık Bakanlığının tanımladığı risk grubunda yer almıyorsunuz” cevabı verilerek geri çevrildiği dile getiren Ersoy ayrıca şu örnekleri verdi: 

“Kanser hastası olan bir çiftten biri risk grubunda yer alırken diğeri risk grubunda sayılmamıştır, bir diğer örnek ise kronik kalp hastası olan ve şu an kanser tedavisi gören bir hastanın risk grubunda sayılmamasıdır.”

'GEREKLİ AŞININ TEMİNİ YAPILMADI'

Bakanlık tarafından belirlenen riskli hasta olma kriterlerinin neye göre belirlendiğini soran Ersoy, bu zamana kadar grip aşısı yapılan hastaların kimler olduğunu sordu. Ayrıca Ersoy, Kovid-19 testine erişimde öncelik tanınan VIP hasta listesi gibi grip aşısında da öncelik tanınan VIP hastaların olup olmadığının cevaplanması gerektiğini söyledi. Ersoy; Türkiye'de kronik hastalığı olan 65 yaş üstü nüfus toplamının 20 milyon kişi civarında olduğu bilindiğini, gerekli aşının temininin yapılmadığını ve bu yüzden kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü yurttaşlarımızın bir çoğuna sistemden aşı onayı çıkmadığını belirtti.

Oya Ersoy; Sağlık Bakanına şu soruları yöneltti:

  • 2020 yılında toplam kaç yurttaşa grip aşısı yapılmıştır?
  • 2020 yılında grip aşısı olan hastalar kimlerdir? Grip aşısı olabilmenin kriterleri neye göre belirlenmektedir?
  • Grip aşısı sırasında öncelik tanınan VIP hasta listesi var mı? Eğer VIP listesi mevcut ise bu listede yer alabilmek için hangi kriterlere sahip olmak gerekmektedir?
  • İkisi de kanser hastası olan bir çiftin biri riskli grupta değerlendirilirken diğeri hangi kriterlere göre riskli grupta yer almamaktadır?
  • Ülkemizde kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü nüfus toplamının 20 milyon kişi olduğu bilinmekte iken kaç adet grip aşısı temin edilmiştir? Temin edilen aşı hangi önceliklere göre uygulanacaktır?
  • Aile Hekimliklerine grip aşısı için başvuran kalp, şeker, tansiyon ve aralarında kanser hastası olan kaç kişi risk grubunda yer almadığı gerekçesi ile aşı olamamıştır?
  • Sağlık Bakanlığı olarak hem grip aşısı hem de zatürre aşısının temini için herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır?
  • Bakanlığınızın aşı sorununu çözmek için kaç adet aşı temin etmesi gerekmektedir?
  • Aile Hekimliklerinden kendilerine grip aşısı olamayacağı bilgisi verilen kronik hastalar, ne yapmalıdır? Bakanlığınızın bu konuda bir önerisi var mıdır?

Evrensel


PAYLAŞ