Dolarda yeni zirve, avro 10 TL’ye gidiyor

Hafta başında 8 lira barajını yıkan dolar güne yine rekor seviyeden başladı. Avro ise 10 TL’ye doğru gidiyor.  Altın fiyatları da döviz kurları da güne yeni rekor seviyelerde başladı.

Dolar bugün de değer kazanarak 8,30 TL seviyesine ulaştı, avro 9,66 liradan, sterlin ise 10,70 liradan işlem görüyor.

Altın fiyatları da rekor tazeledi. 500 lirayı da aşan gram altının satış fiyatı 503 lira. Çeyrek altın 825 lira, tam altın  bin 270 liraya ulaştı.

Piyasanın odak noktası ise Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı enflasyon raporu olacak. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın sunumuyla açıklanacak olan raporda yıl sonu enflasyonu için son tahminler yer alacak. Temmuz ayında yayımlanan son raporda enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 8,9, 2021 yılı sonunda ise yüzde 6,2 olarak gerçekleşeceği öngörülmüştü.

Piyasalarda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi yarım gün işlem yapılacak.

KÜRESEL PİYASALARDA DALGALI SEYİR

Korona virüsü salgınındaki yayılma ve yeni teşvik paketleri beklentisiyle küresel piyasalar dalgalı bir seyir izliyor. ABD'de dün açıklanan verilere göre dayanıklı mal siparişleri eylülde bir önceki aya oranla yüzde 1,9 ile beklentilerin üzerinde arttı. Tüketici Güven Endeksi ise ekimde geçen aya göre 0,4 puan azalarak tahminlerin altında kaldı.

Avrupa piyasalarında da pandemi ve  Brexit belirsizliği etkili oluyor. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,93, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,77 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,09 değer kaybetti.

AA, Duvar


PAYLAŞ