Charlie Hebdo'nun Erdoğan'ı hedef alan karikatürüne büyük tepki

Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo, yeni sayısının tanıtımını Salı günü Twitter hesabından yaptı. Paris ve Ankara geriliminin hat safhada sürerken dergi kapağını, Erdoğan'ı hedef alan karikatüre ayırdı. Erdoğan ve şarap servisi yapan tesettürlü bir kadın, karikatürde yarı çıplak bir şekilde tasvir ediliyorlar. Karikatürün başlığında ise "Erdoğan aslında özel hayatında komik bir kişi" ifadesi yer alıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN ART ARDA TEPKİLER

Kapağa ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tepki gösterdi. “Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz. Bunlar sadece kendi müptezelliklerini ve ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar. Kişi haklarına saldırı, mizah ve ifade özgürlüğü değildir. Ahlak ve edep yoksunu bu yayınların amacı, nefret ve husumet tohumları ekmektir” dedi.

Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saldırıldığını, Erdoğan'ın küresel vicdanın sesi olmaya devam edeceğini söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül "Avrupa'nın insanlık değerlerinden nasipsiz faşistleri, ifade özgürlüğü nedir bilmiyorsunuz" derken, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ise karikatüre Twitter hesabından Fransızca küfür ederek tepki gösterdi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de, Charlie Hebdo için "Fransız dergisi nefret üretim merkezi haline gelmiştir. Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınlarını şiddetle kınıyoruz. Bu yayın anlayışı fikir özgürlüğü değil inanç düşmanlığıdır. Bu zihniyet tiksinti verici bir noktaya ulaşmıştır" dedi.

HABER SİTELERİ HEDEF GÖSTERDİ

Derginin bu haftaki sayısı önce hükümete yakınlığıyla bilinen medya organlarında hedef alındı. A Haber, Haberturk ve çok sayıda haber sitesi; “Ahlaksız Charlie Hebdo” başlıklı haberler yayınladı. A haber, dergi kapağına ilişkin haberinde “Fransız Charlie Hebdo dergisi Türkiye karşıtlığı noktasında giderek hadsizleşiyor. Hz.Muhammed'e hakaretler eden karikatürlerle seviyesizliğin dibine vuran Charlie Hebdo dergisi, yeni sayısında Başkan Erdoğan'ı iğrenç bir karikatürle hedef aldı” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN BOYKOT ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Pazartesi günü "Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları sakın almayın" diyerek boykot çağrısında bulundu.

KARİKATÜR KRİZİ NASIL BAŞLADI?

Fransa'da 16 Ekim'de Hz Muhammed'in karikatürlerini derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesi üzerine, Macron'un açıklamaları ve karikatürlerin binaların duvarlarına yansıtılması, İslam dünyasında tepki ve protestolarıyla karşılaşmıştı.

Söz konusu karikatürler ilk kez Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo tarafından yayınlanmıştı.

Katar, Kuveyt, Cezayir, Sudan, Filistin ve Fas'ın yanı sıra birçok ülkede Fransız ürünleri boykot edilmeye başlanmasının yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan da, "Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları sakın almayın" ifadeleriyle boykot çağrısında bulunmuştu.


PAYLAŞ