Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi çıkıyor: 'GOG'

Anadilinde eğitim göremeyen çocuklar için Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor. 

GOG, ÇOCUKLARA EĞİTİCİ BİR İÇERİK SUNMAYI HEDEFLİYOR

Adını eski bir Kürt çocuk oyunundan alan GOG, Red Kit, Yakari, Thorgal ve Milo gibi yabancı telifli işlerin yanı sıra Doğan Güzel, Ender Özkahraman gibi sanatçılarının da çizgi romanlarına yer verecek. Bunu yanı sıra Kürt masalları ve hikayeleriyle birlikte tüm dünyadan bilim ve sanat haberlerine bünyesinde yer verecek olan GOG, çocuklara eğitici bir içerik sunmayı hedefliyor.

'ÇOCUKLARIMIZI EVRENSEL DEĞERLERLE YETİŞTİRMENİN YOLLARINDAN BİRİDİR ÇİZGİ ROMAN'
 
Mehmet Aslan'ın Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haber göre, daha önce Gırgır, Pişmiş Kelle, Meme, Esmer, Ot ve Otlak gibi dergiler yanı sıra Kürtçe mizah dergisi Pine ve Kürtçe çizgi roman dergisi olan Zrîng’i çıkaran ekipte yer alan çizer İmam Cici, karikatürist, illüstratör ve çizgi romancı olarak yaptığı işlerin büyük çoğunluğunun çocuklara yönelik olduğunu kaydetti. Anadilinde eğitim göremeyen ve çizgi romanlara ulaşamayan Kürt çocuklarına ulaşmak amacıyla Şemkur Yayıncılık’ı kurduğunu söyleyen Cici, “Çocuklarımızı evrensel değerlerle yetiştirmenin yolarından biridir çizgi roman. Çizgi roman başka kültürlere açılan eğlenceli bir kapıdır. Aynı zamanda Kürt sanat dünyasında derdini anlatmanın yollarından biri olarak çizgi roman sanatını kullanmalarını da teşvik etmek istiyoruz” dedi. 

'BU PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN DESTEĞE İHTİYAÇ VAR'

İlerleyen dönemde dünyaca ünlü çizgi romanları albüm olarak da Kürtçe’ye kazandırmayı hedeflediğini ifade eden Cici, bu projeyi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bu desteğin sağlanabilmesi için http://fongogo.com online bağış sitesini kurduklarını ifade eden Cici, beklenilen desteğin gelmesi halinde yazılı dergi çıkaracaklarını dile getirdi. 


GOG

PAYLAŞ