Norveç'te 23 doktor greve çıkarıldı

AA (Arşiv)

Norveç Tabipler Birliği, 26 Ekim Pazartesi gününden itibaren Tromsø, Narvik, Trondheim, Bergen ve Stavanger illerinde çalışan 23 üyesini greve çıkardı. Norveç'te doktorlar en son 2016’da greve gitmişti. 

'NORVEÇ, SAĞLIK HİZMETLERİ AÇISINDAN BÜYÜK SONUÇLARI OLAN Bİ SALGININ ORTASINDADIR'

Akademikerne Sendikası’na üye Norveç Tabipler Birliği Başkanı Marit Hermansen, grev başladığında yaptığı açıklamada, ‘’Norveç, sağlık hizmetleri açısından büyük sonuçları olan bir salgının ortasındadır. İlk çıkışımız halkı ve hastaları grevin sonuçlarından büyük ölçüde koruyor. Grev sırasında bile toplumsal sorumluluk almakla ilgileniyoruz” dedi.

DOKTORLARIN ACİL SERVİSTE YÜKÜMLÜ OLDUKLARI ÇALIŞMADA SINIRLAMA TALEP EDİLİYOR

Norveç Tabipler Birliği ile Belediye yönetimleri arasındaki anlaşmazlığın temel nedeni ise acil servis, toplum hekimliği ve yeni doktorlar için çalışma koşullarını düzenleyen özel sözleşme. Norveç Tabibler Birliği, özellikle acil serviste doktorlar için iş yükünün çok fazla olduğunu ve bunun hem pratisyen hekim sistemini ve hem de acil servisi etkilediğini söylüyor. Bu nedenle doktorların acil serviste yükümlü oldukları çalışmada sınırlama talep ediliyor. 

'BELEDİYE DOKTORLARI VE PRATİSYEN DOKTORLAR, BELEDİYE SAĞLIK HİZMETİNDE KESİNLİKLE ÖNEMLİ BİR ROLE SAHİP'

Troms Belediyesinde işyeri temsilcisi olan Pratisyen Doktor Lise Figenschou, pazar günü Norveç devlet kanalı NRK’ye yaptığı açıklamada, grevin zorlu olduğunu söyledi ve‘’Belediye doktorları ve pratisyen doktorlar, belediye sağlık hizmetinde kesinlikle önemli bir role sahipt.  En savunmasız hale gelenler küçük belediyeler ve grev uzarsa, örneğin acil serviste bekleme süresine yol açabilir” dedi. 

NORVEÇ'TE DOKTORLAR EN SON 2016'DA GREVE GİTMİŞTİ

Taraflar arasında anlaşma sağlanmazsa, Norveç Tabipler Birliği 2 Kasım Pazartesi günü Karasjok, Kautokeino, Hasvik, Herøy, Vang, Nord-Aurdal, Sirdal  belediyelerinde toplam 12 doktoru daha greve çıkaracak. Norveç’te doktorlar en son 2016’da greve gitmişti. 

Evrensel


PAYLAŞ